top of page

Tak co, kdy bude svatba?

Tuto otázku zná asi každá žena, která se přehoupla do věkové kategorie třicátnic. Tlaku, který společnost vyvíjí na téma „hnízdění“, se nevyhne asi žádná svobodná nebo bezdětná žena. V závislosti na sociální bublině tento tlak přichází dřív nebo později, ale setkává se s ním drtivá většina žen v letech „na vdávání“.


ROZDĚLME TO NA DVĚ KATEGORIE:

  • Ty, které by se vdávaly, případně měly děti, ale nemají s kým nebo se do toho jejich partner nehrne

  • Ty, které mají jiné priority a nějaké zakládání rodiny je momentálně nezajímá

Pro ty, které nemají manželství nebo děti na pořadu dne, je tlak rodiny nebo společnosti otravný. Každou chvíli čelí dotazům, které musejí odrážet. Jenže co ženy, které po vdavkách touží, ale jsou třeba stále bez partnera? Okolí je může snadno hodit i do jednoho pytle s kariéristkami, které nezajímá nic než práce. Často se ale setkávám s tím, že opak je pravdou. Jenže vysvětluj babičce nebo kolegyním, že bys chtěla, jenže tak nějak nemáš s kým! Poslouchat „aby ti neujel vlak“ nebo že „všechny ostatní jsou ve tvém věku už vdané a mají děti“, tě často vystresuje natolik, že pak ti ani ty vztahy nejdou – jsi totiž vystresovaná, aby se „to“ stihlo. A tento stres a tlak přenášíš do vztahu nebo sama na sebe. Setkávám se i s tím, že si ženy začnou připadat divné a že na „to“ asi nemají. A pak usínají se strachem, že zůstanou opravdu navždy samy.

A dotazy na téma děti jsou pro mnohé z nás úplnou ranou do živého. Pokud se žena rozhodne být dobrovolně bezdětná, setká se se zvednutým obočím a větami typu „to si ještě rozmyslíš“, „no počkej, až začneš chtít, tak bude pozdě“ nebo „a kdo se o tebe pak postará, to chceš zůstat sama?“. A co teprve ty ženy, které si miminko přejí, ale ať už ze zdravotních nebo jiných důvodů mít nemohou? Pro ty je dotaz „A co děti? Ještě neplánujete?“ často velmi zraňující a strach z těchto dotazů je třeba i drží stranou od vlastní rodiny nebo určitých kamarádek. Některé „kámošky“ se totiž ptají záměrně s cílem upozornit na nedostatek, aby se samy cítily líp, případně si neuvědomují citlivost otázky. Společenský tlak je nebezpečný hlavně v tom, že ve finále třeba ženy nutí zůstat v neuspokojivých, nekompatibilních vztazích. Nebo si s někým rychle udělají dítě a pak zjistí, že si jako pár nevyhovují a jdou od sebe. A další svobodná matka je na světě. Je to opravdu ten cíl společnosti?

Potřeba do společenství zapadnout a být přijímaná a respektovaná je přirozená. I kvůli tomu není pro mnoho žen vůbec jednoduché se ze stanovené společenské normy vymanit a jít proti proudu nebo si jen plavat svým vlastním tempem.

Je také potřeba si uvědomit, že čím víc se mě něco dotýká, tím spíš v té věci cítím problém. Je tam možná nejistota, strach, trauma nebo pocit nedostatečnosti. A tak, pokud se cítíš, že nejsi dost dobrá, dokud nemáš dvě děti a pak od někoho dostaneš otázku na mateřství, dost pravděpodobně se tě to dotkne mnohem víc.

Nemůžeme od dotazů okolí utíkat nebo se snažit měnit přístup společnosti. Ta se vyvíjí v čase a jak byl dřív například rozvod ostuda a dnes to tragédie není, tak stejně tak to v budoucnu bude i s přístupem společnosti ke svobodným/bezdětným ženám. Jediné, co můžeš udělat ty, je, že si srovnáš svoji vlastní hodnotu a postavíš se sama za sebe. Přijmeš svoji situaci a začneš třeba i něco dělat pro její změnu. K tomu se však nemusíš vyhýbat lidem z obavy, že se tě budou ptát na toto téma anebo se jim bránit stylem „co je ti do toho“. Zvýšení vlastního sebevědomí a schopnost nezávislého rozhodování většinou pomáhá k tomu, zvládat tyto situace s lehkostí a nadhledem.

Tak jak to je?

Cítíš se nejistá, chceš zvýšit svoje sebevědomí, ale nevíš, jak na to? Objednej se na konzultaci. Pro víc inspirace sleduj Instagram: @jak_to_vidi_lasice nebo Facebook: Jak to vidí Lasice.


137 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Jak dodržet předsevzetí

Známe to asi všichni, prvního ledna si dáme klidně několik předsevzetí a za den, týden, měsíc na to jsou fuč. Fitness centra a jejich nával po Novém roce, který ale vydrží stěží do dalšího měsíce, jso

Předsevzetí pro lepší vztah

jaká předsevzetí vám mohou zlepšit vztah? PĚKNĚ SE PŘIVÍTAT Často přicházíme utahaní z práce a s partnerem se nijak zvlášť nevítáme. Každý má za den své věci, které mu třeba mohly zkazit náladu, ale n

Přestaňte rozdávat levný sex!

„Chlapům jde jenom o sex.“ „Vyspal se se mnou a už se neozval.“ „Chlapi se dneska nechtějí vázat a už ani na pořádné rande vás nepozvou!“ Toto jsou hlášky, které slýchám od žen a kvůli kterým by člově

Comments