top of page

Partnerské vztahy a umělá inteligence. AI mění hru

O AI čili umělé inteligenci jsi už určitě slyšela. AI je každou chvíli o krok dál a neustále se rozvíjí a zdokonaluje. To přináší řadu výhod, ale i nástrah i v oblasti partnerských vztahů. Pojďme se na to podívat…


Doteď jsme žárlily na jiné ženy, ale přibyla nám tu nová hrozba… Nejde totiž jen o chatboty, jako je například Chat GPT, ale i další sofistikovanější verze. Dnes je možné vytvořit si avatara, který vypadá jako ty, reaguje jako ty, má hlas jako ty nebo kdokoliv jiný. Tyto verze se neustále mílovými kroky zlepšují. Dokážu si představit, že v budoucnosti to sehraje roli i na poli bojů o protějšky. Vytvořit reálně vypadající video například o něčí nevěře? Žádný problém. Dokonce ti může někdo zavolat a mít hlas tvého partnera, on to ale nebude.


Vývojáři nedávno přišli s novinkou – brýle pro rozšířenou virtuální realitu. Nebude tak problém zažít intimní chvíle s avatarkou téměř na vlastní kůži. Asi nemusím zmiňovat, že sexuální průmysl již nabízí masturbační pomůcky připojené přes bluetooth k virtuální realitě pro ještě lepší zážitek.


Taková “Call Annie” – tvůj vždy dostupný AI přítel – je už také jiný level. Prostřednictvím aplikace můžete Annie (jak se AI v tomto případě jmenuje) zavolat, vypadá jako žena, mluví jako žena a konverzuje s vámi na libovolná témata. Annie neprudí, nic nechce a říká přesně to, co chcete vy (nebo váš muž) slyšet. Neváhá si ani vymýšlet nebo občasně “zapomenout” na to, že je umělou inteligencí. Jejím zadáním totiž není upřímnost a autenticita, ale uspokojení volajícího. Dokonce je možné nastavit si, aby Annie zavolala v určitý čas, tím spíš vzniká dojem určité reálnosti.


Určitě znáš nafukovací panny, které jsou spíš vtipným produktem, který se dává ze srandy na rozlučkách se svobodou. Nenechte se mýlit, jsou i tací, kteří s těmito pannami s vyděšeným výrazem opravdu kopulují. Rozhodně je ale nemusíme vnímat jako nějakou hrozbu nebo snad náhradu kontaktu se ženou. Jinak tomu je ale u nových sexuálních robotek vybavených AI technologií. Tato robotka je cenově sice výrazně jinde, ale odpovídá tomu i její využití – sexbotka je schopná vést dialog, má mimiku a materiály, ze kterých je vyrobena, imitují lidské tělo v téměř dokonalé podobě. Její vzhled je samozřejmě dle přání zákazníka – od barvy vlasů až po intimní části těla. Nepotřebuje předehru, nepindá a je připravená 24/7 k akci.


Možná si říkáš, že tohle se tě nedotkne. Nemyslím si, že by se to týkalo všech vztahů, ale je fakt, že se digitální technologie čím dál víc stávají součástí našeho života. A už teď má mnoho párů potíže se závislostmi, které se s tím pojí. Jako se staly například chytré telefony a sociální sítě běžnou součástí našeho života, tak se to pravděpodobně stane i s umělou inteligencí.


A jaké nástrahy tedy vidím u přílišného využívání umělé inteligence v souvislosti se vztahy?


ZTRÁTA AUTENTICITY


Možná už nebudeme myslet tak, jak by nám bylo vlastní. Člověk je tvor pohodlný a je přece jednodušší zeptat se umělé inteligence. Když příliš spoléháme na technologii, virtuální komunikace a personalizované algoritmy, může nastat ztráta autenticity. Autenticita je spojena s hloubkou, emocionálním propojením a schopností vyjádřit a sdílet své pravé pocity a myšlenky.


OMEZENÁ INTERAKCE


Čím víc se zapojujeme do virtuálního světa, tím spíš omezujeme ten reálný. Mnoho z nás není schopno řešit různé problémy, situace, vyhýbá se potenciálně nepříjemnému. AI se zajímá, je empatická, dokáže vyslechnout i poradit, nesoudí a nehádá se. Utíkání do bezpečné zóny konverzace s umělou inteligencí ale může být skutečným útěkem, kdy ztratíme schopnost reagovat v konfliktu, který je naprosto běžnou a přirozenou součástí lidského života. A nejde jen o konflikty, pravděpodobně se bude s ještě větším nástupem technologií o to více omezovat běžná mezilidská, ale i partnerská interakce.


ZTRÁTA BLÍZKOSTI


Tím se dostáváme ke ztrátě blízkosti. Intimita je založena na hloubce, vzájemném porozumění a důvěře. Přílišné využívání AI může způsobit, že se partner necítí dostatečně blízko nebo adekvátně propojen s druhým. Nepřítomnost hlubšího kontaktu a interakce může snižovat intimní spojení ve vztahu. Moderní technologie odstraňují nutnost fyzického spojení a ještě více podporují individualitu.


USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB MIMO VZTAH


Uspokojování potřeb souvisí s komunikací. Mnohdy své potřeby nekomunikujeme. Nebo je nekomunikujeme tak, aby nám druhý porozuměl. A kolikrát tomu i rozumí, ale nebere to příliš vážně. Důsledkem může být dlouhodobá nespokojenost, oddálení se, nevěra nebo právě útěk k moderním technologiím, včetně her, porna nebo navázání vztahu s AI – je to nevěra, nebo není? Nevěra totiž není jen fyzická, ale speciálně ženy jsou citlivé na nevěru emoční. Přestože vztah s AI je jednostranný, protože ona žádné emoce vůči lidem nemá, tak nevidím nereálně (a opravdu se to děje), že se člověk do AI v určité formě může zamilovat. A bude se to dít čím dál víc.


ZÁVISLOST


Je ale důležité zmínit, že spíš než “láska”, bude s umělou inteligencí spojena závislost. Víme, jak snadno se díky dopaminu stáváme závislí například na sociálních sítích. Troufám si odhadovat, že závislost na nějaké verzi AI bude ještě silnější. A bojovat s takovou závislostí je velká výzva – pro závislého, kterému to většinou nepřijde jako problém – a následně ještě víc pro daný vztah. Jakmile člověk spadne do závislosti, zajímá ho v podstatě už jen předmět jeho závislosti. V tomto případě nějaká forma umělé inteligence. Optimismu nepřidává, že větší sklony k přemíře a závislostem v těchto oblastech mají muži.


JEŠTĚ VÍCE NÁROKŮ NA SEBE I NA DRUHÉ


Přestože se trendem stává více přirozený vzhled, tak filtry a různé digitální sebezdokonalování stále frčí. Tvůj virtuální avatar tak může být vylepšenou verzí bez nutnosti zásahů plastických chirurgů a navíc – nestárne. Ženy už teď svůj reálný vzhled porovnávají s vyretušovanými a vyfiltrovanými fotkami na sociálních sítích. I když vědí, že by to dělat “neměly”, že to není skutečnost, dělají to stejně a zanechává to šrámy na jejich sebevědomí. Nečekám, že by to u AI “žen” bylo jinak, bude to spíš ještě horší. Virtuální ženy totiž nebudou jen krásné, ale navíc vysoce inteligentní, vtipné, vždy příjemné a ochotné potěšit v jakoukoliv chvíli. Co to udělá nejen se sebevědomím žen, ale i s očekáváním mužů vůči ženám? To vidím jako obrovskou nástrahu.


NEREÁLNÁ OČEKÁVÁNÍ A ODPOJENÍ OD REALITY


Přemíra užívání umělé inteligence povede k odpojení od reality a k iluzím. Už známe nereálná očekávání mužů kvůli pornu a očekávání žen čerpaná zase z romantických filmů. To, co čerpáme z okolí, co vidíme a zažíváme, tím si naše očekávání také tvoříme. Algoritmy AI jsou navrženy tak, aby se přizpůsobovaly preferencím a chování jednotlivce. To může vést k tomu, že někteří jedinci mohou získat mylný dojem o fungování ve vztazích. Už víme, jak je těžké odhlédnout od “pohádek” pro dospělé. A teď se zkuste oprostit od “reálné” zkušenosti s AI.


SEXUÁLNÍ PROBLÉMY


Čím více technologií a odpojování od reality, tím méně chuti na sex s reálnou ženou. Snížené libido a erektilní dysfunkce jsou v dnešní době poměrně časté jevy už i u mladých mužů! K tomuto stavu přispívá více faktorů jako stres, nezdravý životní styl a s tím spojená hormonální nerovnováha. A umělá inteligence tomu určitě nepřidá.

Umělá inteligence není ale jen o rizicích. Jako každá mince má dvě strany. Pojďme se tedy podívat na tu druhou – jsou nějaké přínosy AI v rámci partnerských vztahů?


HLEDÁNÍ LÁSKY PODLE ALGORITMU


AI je často využívána v seznamovacích aplikacích pro vylepšení procesu hledání a propojování potenciálních partnerů. Algoritmy mohou analyzovat uživatelské preference, chování a vzory, aby nabídly personalizovaná doporučení a zvýšily šanci na nalezení kompatibilního partnera. Ovšem i tady se stává, že ne vždy nám algoritmy hrají do karet. Čím atraktivnější a aktivnější osoba, tím spíš ji seznamka nabídne. Proto vytvoření kompletního profilu a pravidelná aktivita, jako je přihlášení, posílání lajků nebo odpovídání na zprávy, může zlepšit tvoje šance na zobrazení tvého profilu ostatním uživatelům. Až budeš chtít použít hlášku „na seznamce žádní pořádní chlapi nejsou“, tak se nejdřív zamysli, jestli seznamovací aplikaci využíváš efektivně.


MOŽNOST ZLEPŠENÍ KOMUNIKACE


 V případě, že tápeme a nevíme, jak určitá témata komunikovat nebo jsme třeba spíš introvertnější a stydíme se, můžeme některý druh umělé inteligence využít k nácviku. S mezilidskou komunikací se to sice (alespoň zatím) nevyrovná, ale přesto to pro někoho může být zdroj inspirace. Tady mám ještě jedno pozor. Někteří lidé využívají chatboty k tomu, aby odpovídali například na zprávy na seznamkách nebo vymýšleli vtipnější odpovědi při sms komunikaci a podobně. Může se ti tak stát, že muž se ti po zprávách bude zdát skvělý, ale osobně zjistíš, že to taková hitparáda není. Ale pozor – ne každý z nás se dokáže uvolnit hned na prvním rande! Nemusí tedy jít hned o AI záležitost, ale o prostou lidskou nervozitu.


AI technologie mohou také pomáhat vylepšit komunikaci mezi partnery. Například chatboty a virtuální asistenti mohou poskytovat podporu při komunikaci, pomáhat s vyjádřením pocitů a potřeb a vést konverzace tak, aby byly laskavější a respektující.


MOŽNOST VZTAHU PRO TY, KDO NA NĚJ V REÁLNÉM SVĚTĚ NEDOSÁHNOU


Ti, kdo se cítí osamělí nebo mají nějakou překážku pro navázání vztahu, těm AI může poskytnout určitý komfort. Americký psycholog Philip Zimbardo upozorňuje na to, že technologie vytváří prostředí, které může způsobit změnu preferencí, priorit i chování a tím připravit muže o mužství. A také na izolaci mladých mužů, kteří žijí ve fiktivních světech počítačových her (a nyní i umělé inteligence). To však může vést k dlouhodobé frustraci nejen mužské populace, jejíž následky si netroufám odhadovat.


AI možná změní hru, ale jako vždy je i na nás, jak se k ní postavíme…101 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Lepí se na tebe nesprávní muži? Tohle může být příčina!

Máš pocit, že se na tebe lepí stále stejné typy mužů, navíc takových, které do vztahu opravdu nechceš? Přestože důvody mohou být různé a složité, existuje několik faktorů, které v tom mohou hrát roli.

Paradox žárlivosti

Žárlivka se svým chováním většinou snaží předejít tomu, aby jí partner zahnul nebo aby ho ztratila. Jenže přílišným žárlením si v tomto případě jen sama sobě “kope hrob”. Říkám tomu paradox žárlivosti

Vztahy podle květin. Jste typ fíkus nebo kaktus?

Zajímaly jste se někdy o botaniku? Já upřímně moc ne, ale to, že některé rostliny v mojí kanceláři začaly chřadnout, mě donutilo začít se víc zajímat o správnou péči o ně. A zjistila jsem zajímavou vě

Comments