top of page

Paradox žárlivosti

Žárlivka se svým chováním většinou snaží předejít tomu, aby jí partner zahnul nebo aby ho ztratila. Jenže přílišným žárlením si v tomto případě jen sama sobě “kope hrob”. Říkám tomu paradox žárlivosti.

Žárlivost se objevuje v lidských životech od nepaměti, má totiž co do činění i s evolucí. Podle evoluční teorie se muži snaží ženě zabránit sexuálnímu styku s jiným partnerem. Aby se jim totiž náhodou nestalo, že budou vychovávat a investovat do cizího potomka. Ženy jsou o to více citlivé na emocionální, časové a případně finanční investice partnera vůči jiné. Neznamená to, že jim nevadí sexuální nevěra, ale že podtext žárlivosti se může lišit.

Pokud se potýkáš se žárlivostí, tak za tím může být strach z opuštění a ztráty partnera nebo lásky, nedůvěra v sebe nebo druhé. Ale i emoční vzorce z dětství, kdy jsi mohla zažít situace, které mohly přispět k tomu, že se u tebe žárlivé reakce objevují. Například situace, kdy ses setkala s nevěrou u rodičů, byla jsi porovnávána s jinými ženami nebo jsi nedostávala dostatek pozornosti. Žárlivost je také úzce spojena se sebevědomím i typem citového pouta.


ŽÁRLÍ OBČAS KAŽDÝ

Žárlivost je komplexní emoce, která se může vyskytovat v různých podobách a intenzitách. A nejenže ubližuje vztahu, ale velmi trápí i žárlící osobu. Každý, kdo někdy žárlil, ví, o jak vysoce nepříjemný a úzkostný pocit se jedná.

V případě, že se bavíme o jemném zažárlení, tak to se čas od času může stát každému z nás. Lehká žárlivost může být dokonce i kořením vztahu. Jenže nesmí překračovat určité hranice, a to je s žárlivostí ošemetné. Žárlivost je v podstatě strach ze ztráty lásky. Asi se shodneme na tom, že na člověka, na kterém nám nezáleží, nežárlíme. Láska je ale o důvěře. Někdo však pod heslem “kdo nežárlí, nemiluje” drtí svého partnera i sebe. Jenže žárlením se vyjadřuje nedůvěra, a pokud žárlíš na každou, která projde okolo, pak jde spíš o projev citové závislosti a nezdravého sebevědomí.


PARADOX ŽÁRLIVOSTI

Neopodstatněná žárlivost pro vztah bývá destruktivní a dochází při ní k jevu, kterému říkám PARADOX ŽÁRLIVOSTI.

Někteří lidé svojí žárlivosti popustí uzdu natolik, že se trápí svými domněnkami a hledají důvod k žárlivosti za každou maličkostí. Partner zpočátku trpělivě vysvětluje, že k žárlivosti není důvod, ale to žárlivku neuklidní, případně jen na chvilku. Potřebuje totiž neustálé ujišťování o lásce a věrnosti partnera. Jenže to stejně nepomáhá, protože problém není venku, ale je potřeba ho řešit uvnitř (uvnitř osoby, která touto žárlivostí trpí). Muž postupně přestane mít chuť i energii k neustálému vysvětlování a obhajování se a stahuje se. Je totiž frustrován, protože ať dělá, co dělá, žena si vždy něco najde. Jenže to je pro žárlivku podezřelý signál a její žárlení se mnohdy ještě stupňuje.

Přesvědčování, kontrola, dokazování, vyhrožování, výčitky, výslechy, scény – tak vypadají večery s žárlivkou. A paradoxně – může se stát, že svého partnera tímto přístupem dotlačíš k rozchodu nebo k tomu, z čeho máš největší strach – do náruče jiné.

Z praxe znám spoustu případů, kdy chlap, přestože zpočátku na nevěru ani nepomyslel, dostával takovou “čočku” za nic, že si řekl “když už, tak ať to je za něco”. Muži potřebují cítit alespoň pomyslnou svobodu, jenže právě přehnanou kontrolou se cítí svázáni a tím spíš mají potřebu se “utrhnout ze řetězu”. Jistě, že ne všichni, někteří se od partnerky “jen” odtáhnou. To ale, jak už víme, je pro žárlivku další signál, že “něco” není v pořádku, představivost jí jede na vysoké obrátky a ve výčitkách ještě přitvrdí. A vztah je tak zákonitě na cestě do záhuby.


NEOPAKUJ MINULOST

Žárlení ale může odstartovat i nějaká událost ve vztahu. S tím je pak třeba pracovat, ideálně hned v prvopočátku. Pochybuješ, zda je tvá žárlivost poháněna vnitřně nebo byla odstartovaná nějakou událostí? Jak asi tušíš, tak i ty, které jsou poháněny vnitřně, tak si důvod najdou…

Můžeš se odrazit od toho, jak to vypadalo v tvých minulých vztazích. Kolikrát žárlivost odstartuje například nevěra v minulém vztahu a máme pak tendenci podezřívat i současného partnera. To ale není cesta k tomu, aby se minulost neopakovala. Zamysli se, zda se u tebe žárlivost objevuje v každém vztahu a co je za ní.


ZNAJÍ TO I MUŽI

Paradox žárlivosti se samozřejmě netýká jen žen, naprosto stejně to funguje i v opačném případě, kdy žárlí muž. Od mužů všeobecně očekáváme bezpečí, jistotu a stabilitu. A pokud chlap nesmyslně žárlí a drtí svoji partnerku neustálými žárlivými výpady, může se mu snadno stát, že ji opravdu natlačí do náruče jiného.

Žárlivost je normální lidská emoce, ale když se stane příliš intenzivní nebo chronickou, působí vážné problémy ve vztazích i osobním životě. Je důležité pochopit své pocity a naučit se je řídit zdravým způsobem. Uznání vlastních emocí je prvním krokem k jejich zvládnutí a v případě žárlivosti to znamená reflektovat vnitřní nejistoty a pracovat na nich. Vyhledat odbornou pomoc bude rozhodně dobrá volba, která poskytne nadhled na situaci, pomůže ji rozklíčovat a hledat cesty k větší pohodě jak osobní, tak ve vztahu. Je také zásadní, aby partneři vytvářeli prostředí otevřené komunikace a důvěry, aby zbytečně nevyvolávali žárlivé pocity v druhém.

Chceš se o žárlivosti dozvědět víc? Poslechni si nový podcast Jak to vidí Lasice: Žárlivost je jako žíravina. Najdeš ve svých podcastových aplikacích.206 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Lepí se na tebe nesprávní muži? Tohle může být příčina!

Máš pocit, že se na tebe lepí stále stejné typy mužů, navíc takových, které do vztahu opravdu nechceš? Přestože důvody mohou být různé a složité, existuje několik faktorů, které v tom mohou hrát roli.

Vztahy podle květin. Jste typ fíkus nebo kaktus?

Zajímaly jste se někdy o botaniku? Já upřímně moc ne, ale to, že některé rostliny v mojí kanceláři začaly chřadnout, mě donutilo začít se víc zajímat o správnou péči o ně. A zjistila jsem zajímavou vě

Comments