top of page

Vztah potřebuje lehkost

Aby oheň mohl hořet, potřebuje vzduch. A stejné je to i se „vztahovým ohněm“. Pokud chceš, aby hořel, je potřeba, aby měl dostatek vzduchu. Jak na více lehkosti ve vztahu?

CO SI PŘEDSTAVIT POD LEHKOSTÍ VE VZTAHU?

Lehkost dělá vztah snadný, plynulý, vzdušný, příjemný… Díky lehkosti se ve vztahu cítíte příjemně, svobodně a necítíte potřebu, že musíte něco dokazovat. Dokážete si užívat společné chvíle a sdílet svůj život bez zbytečného stresu. Součástí lehkosti je sebevědomý a hravý přístup, který tvoří příjemnou atmosféru a přináší do vztahu více pozornosti a lásky.


LEHKOST NA ZAČÁTKU VZTAHU

Na začátku vztahu jsou emoce na vrcholu. Cítíme vzrušení, nadšení, štěstí a zamilovanost. Chceme spolu trávit co nejvíc času. Máme tendenci dělat se jinými, než jsme, abychom si udrželi protějšek, čímž ale do vztahu dáváme příliš kontroly a nezdravého přizpůsobování. I novému vztahu dopřejte lehkost, aby mohl růst a rozvíjet se. Lehkost je totiž pro rozvoj vztahu důležitá. Pokud totiž začneme příliš brzy „tlačit na pilu“, můžeme o vztah přijít dříve, než reálně začal. Když se totiž vztah stane příliš vážným a napjatým, může se začít dusit. A pak se nám snadno může stát něco, co nazývám „rychle oheň, rychle popel“. Příliš intenzivní nástup a rychlý konec.

LEHKOST V PRŮBĚHU VZTAHU

Mnoho vztahů se stává náročnými a komplikovanými až s plynutím času. Zatímco jste si na začátku užívali každou chvíli a lehkosti jste měli nazbyt, časem se vztah zatížil napětím, stresem, povinnostmi a nekomunikovanými očekáváními. Bereme vše příliš vážně a na humor nebo lehkost nezbývá čas ani prostor. Nadvládu převzala naše ega, která spolu soupeří o pozici ve vztahu a nenechají nás uhnout ani o píď. Je ti to povědomé? Pak tvůj vztah potřebuje víc lehkosti! Jak na více lehkosti ve vztahu?

BUĎ SAMA SEBOU

Protějšky na nás působí a „tahají“ z nás různé vlastnosti. Je přirozené, že s někým se třeba cítíme uvolněněji než s někým jiným a podobně. Pokud se ale snažíme příliš přizpůsobit tomu, co si myslíme, že protějšek chce, pak se stylizujeme do něčeho, co není „naše“ a dřív nebo později to vypluje na povrch. Tady ale pozor – mnohdy se opravdu samy ani neznáme a nevíme, co je naše upřímné já. Pokud tvoje já tvoří strachy, přesvědčení rodičů a podobně, pak to jako upřímné já nevnímám. K tomu být sama sebou vede dlouhá cesta sebepoznání a práce na sebevědomí. Je také naprosto v pořádku pracovat na kultivaci své osobnosti.

BUĎ POZITIVNÍ

Zaměřuj se na pozitivní věci, které ti partner přináší, nejen na ty negativní (což máme často tendenci dělat spíš). Hledej to, co je na tvém vztahu nebo partnerovi správně, ale zaměř se i na pozitivní skutečnosti tvého života. Je jich tam mnohem víc, než si uvědomuješ. Doporučuji si tyto skutečnosti zapisovat – černé na bílém funguje i v tomto případě.

UVOLNI SE

Snaž se víc relaxovat a uvolnit, zapojit můžeš také dechové techniky a cvičení. Nech se unést společnými zážitky nebo fajn dny a užij si chvíle bez stresu. Dělej věci, které ti přinášejí radost a uvolnění.

NEBER VŠE TAK VÁŽNĚ

Nech malichernosti a drobnosti bokem. Neřeš neřešitelné problémy a nevytvářej zbytečné problémy, které nejsou důležité. Neber příliš vážně ani sama sebe. Pokud si každou poznámku bereš osobně, vypovídá to spíš něco o tvém sebevědomí. A upřímně – ženy, které se neustále ohrazují, všeho se chytají a mají potřebu dávat najevo vlastní důležitost nebo se věnují zakrývání svých domnělých chyb, nebývají vnímány příliš pozitivně. Ani muži, ani okolím všeobecně. Být tolerantní a soustředit se na to, co je v životě skutečně důležité, už samo o sobě přináší více lehkosti do života.

BUĎ SPONTÁNNÍ

Všechno opravdu nemusí být naplánované. Kolikrát trváme na tom, aby vše bylo podle plánu. Takhle ale život nefunguje! Nenech se udolat přílišnou organizovaností a snaž se víc užívat každý okamžik a příležitost, která se ti naskytne. Stejně tak když něco nevyjde podle plánu – no a co, zblázní se to? V drtivé většině případů zjistíš, že se neděje vůbec nic, utrpělo jen tvoje očekávání a představa o tom, jak by to „mělo“ být.


KOMUNIKUJ S LEHKOSTÍ

Včasná komunikace svých pocitů, potřeb a přání snižuje riziko budoucích konfliktů. Základem je klidný nástup, kdy po druhém neštěkáme, ale klidně vyjadřujeme své myšlenky – bez výčitek, kritiky nebo obviňování partnera. Naopak, komunikuj otevřeně a upřímně. Měj na paměti, že tvoje slova mají velkou moc, takže se snaž vyjadřovat pozitivně a podporujícím způsobem. Není ani třeba bát se vyjádřit své pocity a názory, ale vždy dbej na to, aby byly vyjádřeny s respektem k partnerovi, a tudíž i společnému vztahu.


POUŽÍVEJ HUMOR A SMÍCH

Humor a smích mohou být skvělým způsobem, jak přinést do vztahu více lehkosti. Společně se zasmát uvolňuje napětí a zjemňuje atmosféru. Pokud má pár nějakou „interní“ srandu, je skvělé ji použít v případech, kdy začíná houstnout atmosféra. Humor je třeba nasazovat adekvátně k situaci a také pozor – ne se vysmívat, ale usmívat! 🙂


DOPŘEJ SI DOSTATEK ČASU NA SEBE

Pokud je žena v pohodě, má na sebe dostatek času, může si odpočinout, pak je pro ni mnohem snadnější udržovat vztah v lehkosti a pohodě. Proto je důležité dávat se zdravě na první místo. Když jsou naplněny naše potřeby, máme mnohem víc energie na rozdávání ostatním!

Zde je několik otázek, které si polož, aby ti pomohly získat lepší přehled o tom, jak na tom váš vztah s lehkostí je:

  • Jak často se cítíš napjatá nebo pod tlakem ve vztahu?

  • Jak máš pocit, že se pod tlakem ve vztahu cítí tvůj partner?

  • Jaké jsou nejčastější zdroje stresu ve vašem vztahu?

  • Jaký vliv má tvůj přístup na atmosféru ve vztahu?

  • Jak často si s partnerem užíváte společné chvíle bez stresu a napětí?

  • Jaký vliv má vaše komunikace na atmosféru ve vztahu?

  • Jak můžete být více tolerantní a přinést do svého vztahu více lehkosti?

  • Co bys pro to potřebovala ty? A co tvůj partner?

  • Co vám pomůže pro udržení lehké a radostné atmosféry ve vašem vztahu?

A co dělat, pokud je jeden z vás pod tlakem nebo ve stresu?

V těchto chvílích se snažte být oporou a podporou. V náročných situacích bývá snadné nechat se unést a zapomenout na důležitost udržování pozitivní atmosféry. Ani pak to neberte jako „tragédii“, i to ke vztahu patří. Spíš se zaměřte na to, co bylo příčinou a jak se tomu dá předcházet, co se musí změnit, a zda je to řešitelný problém. Prostě – s lehkostí…

388 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Lepí se na tebe nesprávní muži? Tohle může být příčina!

Máš pocit, že se na tebe lepí stále stejné typy mužů, navíc takových, které do vztahu opravdu nechceš? Přestože důvody mohou být různé a složité, existuje několik faktorů, které v tom mohou hrát roli.

Paradox žárlivosti

Žárlivka se svým chováním většinou snaží předejít tomu, aby jí partner zahnul nebo aby ho ztratila. Jenže přílišným žárlením si v tomto případě jen sama sobě “kope hrob”. Říkám tomu paradox žárlivosti

Vztahy podle květin. Jste typ fíkus nebo kaktus?

Zajímaly jste se někdy o botaniku? Já upřímně moc ne, ale to, že některé rostliny v mojí kanceláři začaly chřadnout, mě donutilo začít se víc zajímat o správnou péči o ně. A zjistila jsem zajímavou vě

Comments