top of page

Vztah potřebuje disciplínu!

Aktualizováno: 10. 4. 2020

Počáteční období ve vztahu je hračka, vše jde jako po másle, jsi k partnerovi pozorná, milá a vycházíš mu vstříc. Nechápeš, jak se můžou ostatní páry tak hádat, nemít pro sebe žádné pochopení nebo žít vedle sebe, bez zájmu o druhého. “To se nám stát nemůže”, říkáš si. Ale na tomhle přesvědčení ztroskotalo už mnoho párů, které “usnuly na vavřínech” a probudili se v pekle…


V prvotní fázi oboustranné zamilovanosti vše bývá naprosto růžové, všechno nám sedí a co ne, tak s lehkostí umíme přehlédnout nebo přivřít oko. Mluvíme spolu laskavě a jsme snaživí ve všech ohledech – dbáme na svůj vzhled, překvapujeme se, máme často sex a trávíme spolu kvalitní čas. Jenže pokud si tuto idylku nehlídáme, dost dobře se může stát, že se do vztahu vloudí hádky, nevraživost, urážky, naschvály, nezájem o druhého a čím déle je tam necháme, tím spíš se vztah pohne k zániku.


Aby tomu tak nebylo, je třeba dodržovat určitou disciplínu a vědomě o vztah pečovat. Základem je respekt partnera, jeho názorů i pocitů. Pohledy na věc se často liší i v kompatibilních párech, ale i tam je třeba kontrolovat naše reakce. Čím jsi s partnerem déle, tím máš ve vztahu větší jistotu a víc si k němu dovolíš. Dokážeš si představit, že bys mu na třetím rande řekla, že je “jouda, který ani nedokáže opravit kohoutek”? Těžko… Vzpomeň si na to, jak jsi partnera vnímala na začátku, jak tě přitahoval, jak jsi “žrala” jeho názory a poházené ponožky po baráku ti přišly roztomilé… Vzbuď tyhle počáteční emoce, jakmile budeš mít tendenci reagovat přehnaně. Hlídat si formu komunikace je velmi zásadní, nedovol, aby se do vztahu dostaly nadávky, urážení nebo dokonce sprostá slova. Mysli na to, že jste jeden tým o dvou lidech a když se vztah pohne tímto směrem, těžko to vrátíte zpět.


Není to ale jenom o komunikaci. Mnohé zapomínají na péči o svůj zevnějšek v domácím prostředí a vyfiknou se jen, když jdou někam ven. Samozřejmě žádná z nás nemusí a ani nemůže být “v topu” každý den, ale když na sebe přestaneš dbát a bude ti jedno, jak doma vypadáš, na vztahu se to odrazí. Muži jsou vizuální tvorové a i když se jim občas zdá sexy, když doma pobíháš ve vytahaném tričku a mastném drdolu, dlouhodobě to může přinést snížení sexuálního apetitu. Stejně tak jako nekontrolovaně přibývající kila a nedostatek disciplíny v péči o postavu. Jak pro partnera (vizuální aspekt), tak pro tebe, protože se sama nebudeš přitažlivě cítit. Všechny to známe, když se cítíme krásné, máme větší chuť na ložnicové aktivity.


A když už jsme u sexu, tak musím podotknout i “kázeň” v tomto směru. Je naprosto přirozené, že vzájemná vášeň časem ochládá, ale měj na paměti, že bez sexu není partnerský vztah, to je pak pouhé kamarádství. Pro muže je sex jednou ze základních motivací, proč se nechá “naverbovat” do vztahu. Spousta žen si myslí, že když vaří, pečou, uklízí, že se jich “manželské povinnosti” netýkají a že to chlapovi musí stačit… Ale dámy, nestačí!


V neposlední řadě je třeba udržet i kvalitní úroveň trávení společného času. Přijít z práce, vzít si něco z lednice a sednout k televizi není důstojné ani vám, ani vašemu vztahu. Co takhle společná večeře na hezky prostřeném stole alespoň několikrát do týdne? Říct si, jaký kdo měl den a jak se kdo má a pak si klidně jít po svém. To je jen jeden z tipů, vy si udělejte své vlastní rituály, které jsou vám oběma příjemné a které třeba občas mohou vyžadovat nějaké to úsilí, jako přemožení lenosti. Ale jak zní v nadpisu – vztah potřebuje disciplínu!


Tak jak to je?


128 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Lepí se na tebe nesprávní muži? Tohle může být příčina!

Máš pocit, že se na tebe lepí stále stejné typy mužů, navíc takových, které do vztahu opravdu nechceš? Přestože důvody mohou být různé a složité, existuje několik faktorů, které v tom mohou hrát roli.

Paradox žárlivosti

Žárlivka se svým chováním většinou snaží předejít tomu, aby jí partner zahnul nebo aby ho ztratila. Jenže přílišným žárlením si v tomto případě jen sama sobě “kope hrob”. Říkám tomu paradox žárlivosti

Vztahy podle květin. Jste typ fíkus nebo kaktus?

Zajímaly jste se někdy o botaniku? Já upřímně moc ne, ale to, že některé rostliny v mojí kanceláři začaly chřadnout, mě donutilo začít se víc zajímat o správnou péči o ně. A zjistila jsem zajímavou vě

Comments