top of page

Vypni ty slaďárny!

Ženská očekávání ve vztazích dělají paseku běžně, a co teprve když se k tomu přidají romantické komedie, sledování sladkých instagramových příběhů nebo četba přeslazených románů. Pokud jsi totiž zrovna single nebo ve vztahu s mužem, který se zrovna neprojevuje jako princ na bílém koni, můžeš si tím akorát uškodit… Takže, co přesně jsou nástrahy těchto slaďáren?


PROTIKLADY SE PŘITAHUJÍ A FUNGUJE JIM TO

Obrazovka snese vše a tak býváme svědky příběhu, kdy nemotorný zanedbaný flákač z povolání párkrát vrazí do sousedky – právničky se vzhledem sexbomby, na kterou pravidelně vylije kafe, sletí před ní ze schodů a ještě ho ztrapní matka, která za ním přijede na návštěvu. Ale zřejmě na něm něco je. Naše sexbomba si totiž neřekne, že je to mamlas, ale opustí svého svalovce a zahoří láskou k sousedovi. Přestože oba mají jiný životní styl, vzhled, vzdělání a ve spoustě věcech jsou protikladní, ve filmu si to až dojemně sedne.


Realita: Jasně, i život píše rozmanité příběhy, ale upřímně – na běžné bázi se tak často neobjevují. Protiklady se můžou přitahovat ze začátku, ale v dlouhodobém vztahu je to spíš překážka. Pokud například miluješ lezení po horách a turistiku a tvůj partner je kavárenský povaleč, který si pro svoje flat white jezdí o dva bloky dál autem, budete muset dělat hodně kompromisů. Samozřejmě nemusí jít zrovna o koníčky, ty se ještě sladit dají. Mluvím o celkovém životním stylu, tempu, přesvědčení. S růžovými brýlemi to ještě jde, ale když spadnou, tak nás protiklady spíš rozčilují. Mnohem jednodušší je to s partnerem, který je nám podobný. A s ním v životě také spíš navážeme vztah.

LÁSKA PŘEKONÁ VŠE

Lásce je v romantických filmech nejdřív něčím bráněno – ať už je to současný nevhodný partner (povrchní mrcha v případě ženy nebo sebestředný macho v případě muže), nová práce v zahraničí (kolik lidí už ve filmech vystoupilo z letadla těsně před odletem?) nebo předsudky okolí. Zamilovaný pár ale po několika peripetiích tyto překážky překoná, vášnivě se políbí (ideálně na letišti) a žije šťastně až do smrti. Nebo vám není divné, že většina romanťáren končí právě první pusou? Realitu všedního dne a problémy, které s sebou přináší, už nevidíme a v romantických komediích se ani neřeší.

Realita: Láska může překonat hodně, ale nemůžeme spoléhat, že vše vyřeší za nás. Navíc to, co vídáme ve filmech, je počáteční zamilovanost, což považuji za předzvěst lásky – možnost, aby zamilovanost byla v lásku rozvinuta. S láskou to není tak, že ji jednou máme a zůstává neměnná! Láskyplný vztah se vyvíjí a je potřeba o něj neustále pečovat.

CO JE NA FOTKÁCH JE REALITA

Chodí spolu dva týdny a už se to u jejich společných fotek hemží hashtagy: #loveofmylife a #dreamcouple. Veřejně si vyznávají lásku, o druhém se vyjadřují v superlativech. Nebo manželé, kteří denně sdílejí fotky šťastné rodinky a vysmátých ratolestí. U někoho to může být růžové jako na fotkách, to je jasné. Jenže často je to jen jedna strana mince a není to vždy tolik zalité sluncem, jak se na první pohled může zdát…


Realita: Inspirovat se u příběhů na sociálních sítích je fajn do té doby, dokud se nesrovnáváme a nemučíme partnera, že to, co sledujeme, chceme taky! Do cizích vztahů nikdy opravdu nevidíme a ne nadarmo se říká, ze Instagram je výkladní skříní lidských životů. Není výjimkou, že se dvojice jeden den prezentuje jako pár snů a za pár dní ohlásí rozchod. Hází na sebe špínu, přičemž začne vyplouvat na povrch to, jak to mezi nimi opravdu bylo. Navíc ne každý muž nadšeně absolvuje zdlouhavá focení a neznamená to, že když ho to nebaví a nejeví zájem o prezentaci vaší lásky na sítích, že tě nemiluje.

OČEKÁVÁNÍ VELKÉ LÁSKY

Schválně si všimni, že v romantických filmech často nevidíme, jak hrdinové příběhu pracují, řeší existencionální starosti nebo další běžné problémy. Moje kamarádka (velká milovnice červené knihovny) pak porovnávala každého kandidáta s “Eduardem”, jejím hrdinou, a pokud se tak neprojevoval, byla zklamaná. Eduard totiž mluvil denně o jeho lásce až za hrob, dělal romantická překvapení, chránil ji, nosil dárky a gentlemansky nadbíhal.

Realita: Romantika je ve vztahu moc pěkná, jen musíme mít reálná očekávání. Pokud jsme beznadějné romantičky, měly bychom si vyhledávat i podobně laděné muže nebo svá očekávání vrátit zpátky na zem. A co láska na první pohled? Může se stát, ale co je vlastně ten první pohled? Vzhled, energie, charisma? V běžném životě se často zamilujeme do někoho, kdo by nás nejprve ani nenapadl, ale láska se rozvinula právě potom, co jsme ho blíž poznaly.


Neříkám, že máš zahodit romány a romantický film přepnout na kriminálku. Těmito žánry se však nepřehlcuj a hlavně nesrovnávej se svým vztahem. Spíš než na snění se zaměř na to, co konkrétně ty sama můžeš změnit na svém vztahu tak, abys byla spokojená a nemusela hledat únik u obrazovky nebo v knížkách. A pokud jsi single, i tam jsou možnosti, jak se otevřít lásce – nejen té zprostředkované.

110 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Jak dodržet předsevzetí

Známe to asi všichni, prvního ledna si dáme klidně několik předsevzetí a za den, týden, měsíc na to jsou fuč. Fitness centra a jejich nával po Novém roce, který ale vydrží stěží do dalšího měsíce, jso

Předsevzetí pro lepší vztah

jaká předsevzetí vám mohou zlepšit vztah? PĚKNĚ SE PŘIVÍTAT Často přicházíme utahaní z práce a s partnerem se nijak zvlášť nevítáme. Každý má za den své věci, které mu třeba mohly zkazit náladu, ale n

Přestaňte rozdávat levný sex!

„Chlapům jde jenom o sex.“ „Vyspal se se mnou a už se neozval.“ „Chlapi se dneska nechtějí vázat a už ani na pořádné rande vás nepozvou!“ Toto jsou hlášky, které slýchám od žen a kvůli kterým by člově

Comments