top of page

Tchyně, proberte se!

Aktualizováno: 20. 3. 2023

Jak všichni víme, už jen samotný pojem “tchyně” vzbuzuje negativní asociace u většiny české populace. Vtipy o tchyních jsou běžným koloritem. V mnoha rodinách to ale není jen špatný vtip, nýbrž smutná realita. Jistě, existují i skvělé tchyně, ale co s takovou, která ti dělá peklo ze života?


Většina matek na svoje synáčky “trpí” a chtějí pro ně to nejlepší. Co je pro synátora nejlepší, však samozřejmě rozhoduje ona. A tak se lehko stane, že si milovaný syn najde “flundru, která se pro něj nehodí, doma nic nezastane a jen ho vysává”. Podle toho se k ní i chová. Dává nevyžádané rady, všechno ví líp, má kousavé narážky, pomlouvá a hází klacky pod nohy. Jsou i případy, kdy osobní nevraživost dojde tak daleko, že tchyně například zakáže partnerce svého syna účast u vánoční tabule. A světe div se, mnoho mužů ve zralém věku je schopno skočit matince na špek citového vydírání.


Muž se pro určitou partnerku rozhodl, je to jeho volba, která se musí respektovat. Spokojen má být on, ne tchyně! A pokud jsou v manželství i děti, pak už vůbec nechápu zbrojení tchyně. To je jí jedno, že svými intrikami často vnáší nepříjemné emoce do rodiny s jejími vnoučaty? To mě nutí položit otázku o co jí tedy jde, když evidentně o blaho rodiny ne!


Zapšklá tchyně není schopna akceptovat fakt, že v životě jejího syna je jiná důležitá žena, která aktuálně čerpá většinu jeho pozornosti a ano, zdrojů i náklonnosti. A to soutěživá a závistivá tchyně – slepice nemůže zkousnout. Tchyně, která je navíc bez chlapa, koníčků nebo vlastních zájmů pak má největší potřebu dokazovat si své “místo na slunci”. Nemá totiž na práci nic lepšího, než se pustit do boje, přičemž se ohání vlastní krví a tím, že to myslí dobře. Buď jí to syn sežere i s navijákem a nechá se semlít v rodinných půtkách, nebo praští do stolu a nastaví hranice. Ale musíme mít na paměti, že rodina je rodina a krev je krev, a tak ne každý je schopen udělat ráznější opatření, zvlášť když si ho matka vychovala k loajalitě. Pak ti nezbývá jediné – lasičit i na tchyni.


V prvé řadě si uvědom, že rodinu si člověk nevybírá a musí hrát s kartami, které mu byly rozdány. A stejně tak tvůj manžel je určitý “balíček”, do kterého se počítá i nepřející tchyně a další případné nežádoucí aspekty. A buď budeš hrát její hru a začneš s ní válku nebo na to půjdeš jako lasice.


Připusť si, že tchyně je opravdu výjimečná žena v partnerově životě, která má svoje speciální místo, zaslouží si respekt i uznání, protože tvého muže vychovala a tudíž se podílela na tom, jaký je dnes. A s tímto vědomím k ní přistupuj. Vyslechnout si i nevyžádanou radu nemusí být také od věci, protože je pravdou, že v mnoha ohledech je tchyně zkušenější a její doporučení mohou být k užitku. Co jí možná dá pocit ocenění, po kterém tolik touží, je brát v potaz i to, co má na srdci ona, zvážit to a pak se teprve rozhodnout. Sama se jí občas zeptej na radu nebo názor a uvidíš, jak po čase otočí.


Důležité je nechtít po muži, aby se rozhodnul pro jednu z vás, nebo se snad vyjádřil, kterou má radši. Nic takového se měřit nedá a ani by se měřit nemělo. Pokud je tchyně vlezlá a neustále se dožaduje pozornosti, pak je dobré nastavit určité hranice. Bez emocí a s důrazem na spokojenost všech. Ideální variantou je najít tchyni jinou zábavu (nového chlapa), případně pro ní vymyslet úkol, u kterého se bude cítit důležitá, podpořit jí v novém koníčku a podobně.


S tchýní často není lehké pořízení, ale věřím, že naše akce mění reakce druhých, a to i v tomto případě. Opět se podívej sama na sebe, co ty můžeš udělat jinak, aby se její vztah k tobě změnil, protože neustálé boje nevedou k výhře jedné z vás, ale k prohře všech.


Tak jak to je?
118 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Jak dodržet předsevzetí

Známe to asi všichni, prvního ledna si dáme klidně několik předsevzetí a za den, týden, měsíc na to jsou fuč. Fitness centra a jejich nával po Novém roce, který ale vydrží stěží do dalšího měsíce, jso

Předsevzetí pro lepší vztah

jaká předsevzetí vám mohou zlepšit vztah? PĚKNĚ SE PŘIVÍTAT Často přicházíme utahaní z práce a s partnerem se nijak zvlášť nevítáme. Každý má za den své věci, které mu třeba mohly zkazit náladu, ale n

Přestaňte rozdávat levný sex!

„Chlapům jde jenom o sex.“ „Vyspal se se mnou a už se neozval.“ „Chlapi se dneska nechtějí vázat a už ani na pořádné rande vás nepozvou!“ Toto jsou hlášky, které slýchám od žen a kvůli kterým by člově

Comentarios