top of page

Rozpoznej falešné sebevědomí!

Aktualizováno: 24. 4. 2021

Sebevědomí je sexy a navíc otevírá dveře nejen ve vztazích, ale celkově v životě. Také ode mě často slyšíte, že zdravé sebevědomí je základem pro zdravý vztah. Jistí lidé jsou si toho vědomi, a když nemají sebevědomí vlastní, tak si ho prostě zfalšují. Jenže stejně jako u fejkové kabelky, rozdíl po čase poznáte na sto procent. Proto je dobré vědět, jak takové lidi rozpoznat, ať už se jedná o potenciálního amanta, kamarádky nebo partnera. A třeba také o tebe samou.


Když člověk nemá sebevědomí zdravé, tak ho má nízké nebo takové, které ostatní označují za příliš vysoké. To je ale pravděpodobně opět ukazatel toho, že jde o sebevědomí nízké, jen “vyhnané”. Osoba trpící nižším sebevědomím se tedy může projevovat dvěma způsoby a jeden z nich není na první pohled zřejmý!

VARIANTA A – BAČKORA

Tato varianta je na rozpoznání jednoduchá. Člověk je nejistý, nedůvěřivý, bojí se změn, podceňuje se a celkově je z něho cítit, že si nevěří. O vztah má velký strach, a proto se projevuje zejména emoční závislostí na partnerovi, ale může mít problém i se samotným navázáním partnerství. Mít takového člověka vedle sebe znamená neustálé vysvětlování a přesvědčování, protože bývají vztahovační a všechno si moc berou. Jsou to spíš submisivní typy a těžko se rozhodují. Jestli jsi spíš dominantnější, tak si třeba řekneš, že se to hodí. Jenže dlouhodobě to může být velmi únavné a také dost nudné. Musíš si pořád dávat pozor, aby ses ho nějak nedotkla, protože často neřekne, co mu vadí, jen bude utrápený. Protože se takový člověk stále potlačuje, může časem bouchnout a začít se více vymezovat, až autoritativním způsobem.

VARIANTA B – NÁFUKA

“Náfuku” lidé často považují za velmi sebevědomého, někdy právě až přehnaně sebevědomého člověka. Tento typ se totiž projevuje na první pohled silnou osobností. A je to jako u zmíněné fejkové kabelky. Když nemáš dostatek zkušeností a nevíš, na co se zaměřit, může tě někdo oblafnout plastovým padělkem, který ti prodá za cenu pravé kůže. A co tedy charakterizuje jedince, který je se sebevědomím na štíru, ale na první pohled bys to neřekla?

Poznáš ho tak, že se většinou hlasitě projevuje, bývá agresivní a ponižuje druhé. Z něho si srandu ale udělat nesmíš, jinak to pěkně schytáš. Tváří se, že je nepostradatelný, ať jde o vztah nebo práci. Aby se nepostradatelným stal, shazuje všechny okolo a hledá na nich chyby. A protože se v nitru o svoji pozici bojí, tak přehnaně kontroluje. Musíš mu u všeho vysvětlovat proč a jak, chce o všem mít perfektní přehled. A protože jeho sebevědomí opravdu není takové, jaké se na první pohled zdá, tak bude i hodně žárlit. Jakmile začneš věnovat pozornost někomu jinému, hned zbystří a bude se snažit tomu udělat přítrž. “Konkurenci” odstraňuje nekalými praktikami – pomluvami, poukazováním na chyby anebo to obrátí proti tobě a začne shazovat přímo tebe samotnou. To, aby sis nemyslela, že máš na něco lepšího, než je on. To je u tohoto typu velmi časté. Aby se tento člověk cítil líp, kritizuje a sráží tvoje úspěchy i vlastnosti. Je to ten typ, který ti řekne “ ty jsi to taky zrovna nevyhrála, se na sebe podívej, kdo by s tebou jiný byl.” Nebo “díky mně máš to, co máš, ale jsi nevděčná, a kdybys neměla mě, tak…”

Jednoduše, snaží se vnuknout ti myšlenku, že on je dokonalý a ty vůbec můžeš být ráda, že si o tebe “opře kolo”. Zpočátku tě může ohromit svým “úžasným” sebevědomím. Je to třeba chlap, který se k tobě chová krásně, ale pak seřve servírku v restauraci za úplnou prkotinu a nebojí se jít do konfliktu s kdekým. Teď se na tebe sice tváří jako mílius, ale nebude to trvat dlouho a jeho agresivita se obrátí vůči tobě. Celé je to totiž jen póza, kterou maskuje nízké sebevědomí.

Myslím, že toto dostatečně shrnuje, proč je potřeba falešné sebevědomí rozpoznat a umět ho odhalit. Pokud chceš být ve vyrovnaném vztahu, ať milostném nebo přátelském, nezažívat manipulaci a přetvářku, pak se těmhle “osobnostním” podvodníkům vyhýbej. A pokud máš dostatek sebereflexe a odhalíš něco z výše zmíněného u sebe, je na čase s tím něco dělat. Tvoje okolí ti totiž naplnění nepřinese, to můžeš udělat jen ty sama.


120 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Jak dodržet předsevzetí

Známe to asi všichni, prvního ledna si dáme klidně několik předsevzetí a za den, týden, měsíc na to jsou fuč. Fitness centra a jejich nával po Novém roce, který ale vydrží stěží do dalšího měsíce, jso

Předsevzetí pro lepší vztah

jaká předsevzetí vám mohou zlepšit vztah? PĚKNĚ SE PŘIVÍTAT Často přicházíme utahaní z práce a s partnerem se nijak zvlášť nevítáme. Každý má za den své věci, které mu třeba mohly zkazit náladu, ale n

Přestaňte rozdávat levný sex!

„Chlapům jde jenom o sex.“ „Vyspal se se mnou a už se neozval.“ „Chlapi se dneska nechtějí vázat a už ani na pořádné rande vás nepozvou!“ Toto jsou hlášky, které slýchám od žen a kvůli kterým by člově

Comments