top of page

Proč ti žádný vztah nevyjde?

Jsou ženy, kterým se v životě opakuje jistý vzorec. Někoho poznají, začnou vztah, který nějakou dobu tak nějak funguje a pak přijde konec. Hledají dalšího a dalšího chlapa s přesvědčením, že to už konečně musí být ON. Biologické hodiny tikají, ale ideální muž zatím nikde.


Pokud žena chce z kruhu nespokojených vztahů vystoupit, většinou to dělá jen jedním způsobem. Hledáním nového partnera, který snad už bude “normální”. Ze začátku to třeba vypadá nadějně a pak se z něj stejně vyklube chlap, stejný jako všichni před ním. A tím dospěje k názoru, že chlapi nestojí za nic a buď na ně zanevře úplně, nebo se spokojí s nějakým menším zlem. Hledala přece tak dlouho a nikdo pořádný nebyl, tak jí nic jiného nezbývá…


Poznáváš se v tom? Přijde ti, že se točíš v podobném kruhu? To ti jenom nepřijde, ono to tak totiž opravdu je. A má to několik důvodů. Jako nejzásadnější vidím nedostatek sebevědomí, závislostní projevy ve vztahu a negativní vzorce chování.


O důležitosti sebevědomí a sebehodnoty se zmiňuji celkem často a má to své opodstatnění. Pár je totiž o dvou lidech, o tom, jak na sebe reagují, co cítí a jak komunikují, a to i na podvědomé úrovni. Pokud si dostatečně nevážíš sama sebe, druhý to vycítí a dovolí si k tobě pak mnohem víc, než by si dovolil k nějaké jiné (s vyšší sebehodnotou). Lidé navíc zkoušejí hranice a pokud při svém nižším sebevědomí necháš kvůli strachu o lásku tuto hranici překračovat, vztah se dostane opět do bodu, kdy si tě nebude dostatečně vážit.


Dalším důvodem je, že tvoříš závislostní vztah. Mezi znaky závislostního vztahu patří vynucování, manipulace, nátlak, žárlivost, majetnictví, urputnost, kritika, očekávání. Pokud se chováš tímto způsobem ve vztahu, nutně nastanou hádky, nespokojenost a disharmonie celého vztahu. Důvody, které tě vedou k tomuto chování, opět pramení z nedostatečné sebehodnoty, ruku v ruce se vzorci, které si s sebou neseš z dětství a prvních vztahů.


Pokud ses totiž jako dítě bála o lásku svých rodičů, dávali ti lásku podmínečnou nebo sami fungovali v závislostním vztahu, vše jsi jako dítě přijala za své. Naše dětství velmi ovlivňuje vzorce nynějšího myšlení a chování a z dětství dost pravděpodobně vychází i tvé případné nedostatečné sebevědomí. Když s klientkami zkoumáme původ jejich nefunkčních vztahů, dostáváme se právě dost často až k prvním rokům jejich života a člověku z toho až mrazí, jak se jim převzaté vzorce od rodičů a dalších autorit stále projevují v současném životě. Je to něco, co si samy nikdy neuvědomily a přijdou na to právě až při práci na sobě.


Z toho jasně plyne, že pokud něco neuděláš sama se sebou, nepomůže ti čekání na prince vysvoboditele a v bludném kruhu nefunkčních vztahů se budeš točit pořád. Základem je analýza problémů, které aktuálně řešíš a nalezení cesty, jak z toho ven. Protože samotná přitažlivost se neděje jen na povrchní úrovni, kdy se koukáš na modré oči nebo vypracovaná ramena, je to i o určitém emočním nastavení daného jedince. Dokud budeš nastavená na neharmonické vztahy, na to, že všichni chlapi podvádí a podobně, dost pravděpodobně si budeš do nekonečna přitahovat ty stejné typy.


Dobrou zprávou je, že zmíněné vzorce chování se dají prací na sobě změnit. Není to ze dne na den, ale změnit se to dá a výsledky jsou pak úžasné. Vždycky říkám, že je to jako se zdravým životním stylem. Jestli jsi nikdy nechodila cvičit a nejedla zdravě a pak ses rozhodla pro změnu a pustila se do zdravého jídla a cvičení, dost pravděpodobně se ti ze začátku nechtělo. Zelenina moc nechutnala, cvičení bolelo, chtěla jsi to vzdát… Ale pokud jsi přece jen vytrvala, na zdravý životní styl sis zvykla a najednou si to nedokážeš představit jinak. Tak stejné je to s duševní prací. Nejdřív se mozek “vzpírá”, nechce měnit zajeté pořádky, ale pokud vytrváme, výsledky se dostaví. A to takové, které mění životy.

Hledat chybu u mužů, nadávat na ně nebo si stěžovat, že žádní nejsou ti žádnou pozitivní změnu nepřinese. Čas, který jsi do teď věnovala trápením se okolo chlapů, teď věnuj práci sama na sobě. To je to, čím opravdu získáš toho vysněného!


Tak jak to je?

170 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Lepí se na tebe nesprávní muži? Tohle může být příčina!

Máš pocit, že se na tebe lepí stále stejné typy mužů, navíc takových, které do vztahu opravdu nechceš? Přestože důvody mohou být různé a složité, existuje několik faktorů, které v tom mohou hrát roli.

Paradox žárlivosti

Žárlivka se svým chováním většinou snaží předejít tomu, aby jí partner zahnul nebo aby ho ztratila. Jenže přílišným žárlením si v tomto případě jen sama sobě “kope hrob”. Říkám tomu paradox žárlivosti

Vztahy podle květin. Jste typ fíkus nebo kaktus?

Zajímaly jste se někdy o botaniku? Já upřímně moc ne, ale to, že některé rostliny v mojí kanceláři začaly chřadnout, mě donutilo začít se víc zajímat o správnou péči o ně. A zjistila jsem zajímavou vě

Comments