top of page

Pozor na to, s kým chceš žít!

Aktualizováno: 20. 3. 2023


Láska je krásná věc, ale mnoho lidí si neuvědomuje, že prvotní zamilovanost je tvořena hormony. Páry se hormonálně sjetí vrhají do svateb, plození dětí nebo kupování společné nemovitosti, aby až když je pozdě, zjistili, že jejich výběr byl naprosto mimo. Volbou partnera činíme rozhodnutí, jakým směrem se bude ubírat náš život a mnohým z nás takové rozhodnutí ovlivní budoucnost naprosto fatálně.


Při vstupu do manželství nebo dlouhodobého vztahu je třeba se na vztah podívat s nadhledem a zvážit, nakolik jsme s partnerem kompatibilní. Například podnikavé ženě zpočátku velmi imponuje bohémský umělec, ale po letech zjistí, že je to nemakačenko, který čeká, že se o vše postará ona sama, zatímco on se fláká po hospodách. Teď si sice uvědomuje, že manželství s takovým chlapem byla chyba, ale už mají společný dům, děti, hypotéku...


Spokojený vztah si většinou můžete “vylasičit”. Je ale několik případů, kde ani lasice pravděpodobně nezabere. A to v případě alkoholiků, gamblerů a jiných závisláků, lemplů z povahy... Mezi další muže, kteří jsou pro manželství nevhodní, řadím násilníky, hysteriky, extrémní žárlivce a vzteklé uzurpátory.

Uzurpátora nebo násilníka často nemusíš poznat ani prvních pár měsíců, umí to výborně skrývat a naopak se může projevovat jako naprosto miliónový chlap, kterého ti kámošky závidí.


Začne se projevovat až poté, co jsi “lapena”. Nikdo nevydrží předstírat věčně. Často to ale dopadne tak, že žena namlsaná jeho počátečním přístupem začne jeho negativní projevy obhajovat a věčně omlouvat. Doufá, že se to v budoucnu zlepší, že je takový kvůli starostem v práci, má jen takové období nebo také, že je to její chyba. Takový muž umí velmi dobře manipulovat a mnohdy až do té fáze, kdy družku přesvědčí, že například pije proto, že je špatná manželka.


Je extrémně důležité nevstupovat do manželství, ani si nedělat děti, dokud partnera více nepoznáte. Jako minimální dobu vidím rok vztahu, kdy je vhodné váš vztah otestovat. Společná dovolená a společné bydlení, trvající alespoň několik měsíců, jsou základ. Vnímej, jak se muž chová ke své matce i dalším ženám, jaké má vztahy v práci i mimo ní, jaké má koníčky, životní filozofii a celkově buď vnímavá k jeho chování. Na tebe “cukruje”, ale je schopen seřvat a ponížit servírku? O všech bývalkách mluví jako o největších mrchách pod sluncem? Dělá si na tebe přehnané vlastnické nároky? To mohou být varovné signály, které nesmíš přecházet. Pamatuj, že jaký přístup má k ostatním lidem, takový jednou bude mít i k tobě.


Není to ale jen o extrémních případech, které jsem uvedla. Povahové rysy, které ti vadí dnes, se časem ještě prohloubí. Jakmile budeš ve vztahu “zamčená”, teprve pak se projeví v plné parádě. Jako další námět k zamyšlení je vztah s mužem jiné mentality nebo odlišné kultury. Zpočátku může být jiná kultura velmi přitažlivá, ale v těchto případech je vhodné vnímat různé “vykřičníky” ještě citlivěji. Zjisti si také, jak to je v zemi partnera s postavením ženy ve společnosti a s právem na společné děti. Romantické to není, uznávám, ale zajímat by tě mělo i to, co se bude dít, až romantika opadne.


Mnoho žen varovné signály vnímá, nebo dokonce ví, co je ten doma doopravdy zač a přesto nejsou schopny takový vztah opustit. Zaměňují lásku za závislost, často si myslí, že si nikoho jiného nenajdou a mají strach ze samoty. Všechno jsou to příznaky už několikrát zmiňovaného problému se sebevědomím a sebeúctou, dalším důvodem mohou být pokřivené rodinné vzorce. Ženy lasice z toxických vztahů odcházejí, váží si totiž samy sebe a řídí se pravdivým vnitřním pocitem. Tím, který uvnitř našeptává “pozor na to, s kým chceš žít!”


Tak jak to je?


216 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Paradox žárlivosti

Žárlivka se svým chováním většinou snaží předejít tomu, aby jí partner zahnul nebo aby ho ztratila. Jenže přílišným žárlením si v tomto případě jen sama sobě “kope hrob”. Říkám tomu paradox žárlivosti

Vztahy podle květin. Jste typ fíkus nebo kaktus?

Zajímaly jste se někdy o botaniku? Já upřímně moc ne, ale to, že některé rostliny v mojí kanceláři začaly chřadnout, mě donutilo začít se víc zajímat o správnou péči o ně. A zjistila jsem zajímavou vě

Comments