top of page

Nejčastější zabijáci důvěry

Že je důvěra pro zdravý vztah zásadní, to asi tušíme všichni. Víš ale, čím vším se důvěra nabourává a ztrácí? Ztráta důvěry totiž nemusí být způsobena jen nějakou konkrétní věcí, ale může se vytrácet postupně…


NEKONZISTENCE

Abychom mohli druhému důvěřovat, velkým faktorem je, zda je jeho chování v souladu s jeho slovy, nebo je v tom rozpor. Nestabilita a říkání jednoho, ale dělání druhého logicky vzbuzuje pochybnosti a vede k nedůvěře.


NESPOLEHLIVOST

Na něčem se domluvíte, ale často se to mění? Slovo partnera neplatí a nelze se na něj spolehnout? Pokud se často zklameme, ztrácíme respekt, ale přestáváme i věřit…


ČASTÉ ZMĚNY NÁZORŮ

Je naprosto v pořádku změnit na něco názor. Můžeme objevit novou perspektivu, vyzrát, změnit úhel pohledu nebo se dostat k novým informacím. Ale jakmile druhý střídá názory jak ponožky a je hodně ovlivnitelný okolím, může tě to znejistit. Když ráno říká jedno a odpoledne druhé, jakou pak má člověk jistotu, že to stejně není i s názory například na společnou budoucnost?


NEVĚRA

Jestli něco spolehlivě rozdrtí důvěru, pak je to nevěra. Důvěru naruší všechny podoby objevené nevěry, ovšem nejtěžší jsou formy dlouhodobých nevěr, kde podvádějící v podstatě žije dva životy. Pro důvěru podváděného je to rána na solar. Má pocit, že vše, co bylo, je lež a vztah se mu zboří jako domeček z karet. Když nám druhý opakovaně lhal a podváděl, jak máme vědět, že teď to bude jiné? To je jedna z myšlenek, která podváděným nedá spát.


NEZÁJEM NEBO ÚBYTEK POZORNOSTI

Pokud dojde k nenadálé změně v partnerově zájmu o nás a úbytek pozornosti, kterou nám běžně dával, může to způsobovat pochybnosti. Jedna věc jsou objektivní příčiny pro přesměrování jeho pozornosti jinam – například kvůli důležitému projektu v práci. Pokud tě ale z ničeho nic dal na druhou kolej, nezajímá se o tebe, tvoje pocity nebo o společné plány, pak to může vzbudit nepříjemné pochybnosti.


LŽI

Lež v zásadnějších, důležitých věcech, systematická lež nebo lhaní kvůli nekalému chování, to vše má za následek nabourání důvěry. Neznamená to ovšem, že si musíme říkat naprosto všechno nebo bazírovat na milosrdných lžích.


ZRADA

Ne nadarmo se říká, že zrada bolí nejvíc od člověka, kterého milujeme. Pokud je tedy nositelem zrady náš partner, otřese to naším pocitem důvěry, ale i bezpečí. Jestliže se setkáme s dvojitou zradou, kdy jde nejen o partnera, ale ještě o dalšího blízkého člověka, pak to mívá dopad na ztrátu důvěry nejen ve vztahu, ale i v mezilidských vztazích všeobecně.


OSTRÉ HÁDKY

Jednou z věcí, kterou také ubíráme důvěru, jsou vyhrocené hádky, kde se útočí, shazuje a zraňuje druhý – i když třeba “jen” slovy. Toto vede k pocitu, že si musíme hlídat záda, protože pokud dáme najevo zranitelnost, druhý toho využije a v hádce bude vše použito proti nám.


Jak vidíš, situací, které zabíjí důvěru ve vztahu, je mnoho. Některými případy se důvěra vytratí jako pára nad hrncem, jindy pomalu uniká, až jí v onom pomyslném hrnci nezbude dostatek. Jak se dá ale důvěra budovat a případně obnovit? Na to se podíváme hned v příštím článku…

293 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Lepí se na tebe nesprávní muži? Tohle může být příčina!

Máš pocit, že se na tebe lepí stále stejné typy mužů, navíc takových, které do vztahu opravdu nechceš? Přestože důvody mohou být různé a složité, existuje několik faktorů, které v tom mohou hrát roli.

Paradox žárlivosti

Žárlivka se svým chováním většinou snaží předejít tomu, aby jí partner zahnul nebo aby ho ztratila. Jenže přílišným žárlením si v tomto případě jen sama sobě “kope hrob”. Říkám tomu paradox žárlivosti

Vztahy podle květin. Jste typ fíkus nebo kaktus?

Zajímaly jste se někdy o botaniku? Já upřímně moc ne, ale to, že některé rostliny v mojí kanceláři začaly chřadnout, mě donutilo začít se víc zajímat o správnou péči o ně. A zjistila jsem zajímavou vě

Comments