top of page

Minisérie o nevěře – 1. část

Často dostávám dotazy, jak v případě zjištěné nevěry postupovat, jak jí předcházet a jak se s ní vyrovnat. Vzhledem k tomu, že je to téma široké, rozhodla jsem se mu věnovat tři články v podobě minisérie NEVĚRA. V příštích týdnech se vám tak pokusím dát odpovědi na otázky, které se s tímto tématem pojí. A jak je mým zvykem, třeba i jiný pohled na věc.


Nevěra je sexuální zahýbání oficiálnímu partnerovi, avšak můžeme ji rozdělit i do dalších kategorií, kdy citlivost, co už je a co ještě není nevěra, je pro každého jiná. Pro někoho je to samotný sexuální styk, pro někoho je to “muchlování” a někomu jako nevěra přijde, i když partner flirtuje nebo se sexuálně uspokojuje při sledování porna. Vnímání toho, co vlastně nevěra je nebo není, je tedy velmi individuální. Pro naše potřeby budeme pracovat zejména s nevěrou “papírovou”, rozuměj sexuální.

Téma nevěry je v každém případě kontroverzním tématem, u kterého se většinou polarizují názory. Pokud si pročítáte internetové diskuze, kde si žena v pár řádcích postěžuje na nevěrného partnera bez bližšího vysvětlení, v komentářích se dočtete následující: “Okamžitě pryč!” “Stáhni ho z kůže a rozveď se!” nebo “Všichni jsou stejní, tomu mému jsem na to taky přišla…”

Jakmile je nevěrná žena, odpovědi bývají spíš typu “Máš to těžký, kdyby se ten tvůj choval, jak měl, nevěrná bys nebyla…” nebo třeba “No co, nemusíš být s jedním chlapem celý život”. Často se nestačím divit, jak odlišné ohlasy od žen na v podstatě stejnou situaci bývají. V tomto případě však většinou platí – chlap je hajzl a ženská chudinka nebo minimálně v právu.

Pohled na věrnost se liší od kultury, náboženství, sociálního postavení a podobně. Každopádně, pokud se podíváme do historie lidstva a na lidský druh jako takový, zjistíme, že celoživotní věrnost není člověku až tak přirozená, jak by si mnohé z nás přály. A jaké jsou důvody, proč vůbec podvádíme?

Proč podvádějí muži – evoluční potřeba lovu, honění ega, nedostatek respektu, podpory nebo domácí pohody, nespokojenost se sexuálním životem nebo nedostatek jiskry a vášně, zakázané ovoce.

Proč podvádějí ženy – nedostatek zájmu ze strany partnera, citová vyprahlost, nedostatek intimity a jiskry, chybějící souznění.

Nebude se vám to líbit, ale intimní podvádění v dlouhodobém vztahu je často odrazem neřešeného problému ve vztahu, respektive dlouhodobého neuspokojení, a to zdaleka nemusí být jen sexuální, ale i emoční. Problém vyústí v nevěru u jednoho nebo také obou dvou. Je tedy pokrytecké nadávat na nevěrníky a tvrdit, že je to jen jejich chyba.

Nevěra je v lidských životech odpradávna a přestože se jí snažíme vymýtit náboženstvím nebo morálními kodexy, stejně zůstává mezi nám stejně jako nejstarší řemeslo. Je proto bláhové tvářit se, že se nás to týkat nemůže. Ano, naplněný a vyrovnaný vztah dvou lidí, kteří jsou v něm spokojeni, je dost pravděpodobně spjat i s věrností. Kolik takových párů ale znáš?

Pokračování příští pátek…

Tak jak to je?
202 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Lepí se na tebe nesprávní muži? Tohle může být příčina!

Máš pocit, že se na tebe lepí stále stejné typy mužů, navíc takových, které do vztahu opravdu nechceš? Přestože důvody mohou být různé a složité, existuje několik faktorů, které v tom mohou hrát roli.

Paradox žárlivosti

Žárlivka se svým chováním většinou snaží předejít tomu, aby jí partner zahnul nebo aby ho ztratila. Jenže přílišným žárlením si v tomto případě jen sama sobě “kope hrob”. Říkám tomu paradox žárlivosti

Vztahy podle květin. Jste typ fíkus nebo kaktus?

Zajímaly jste se někdy o botaniku? Já upřímně moc ne, ale to, že některé rostliny v mojí kanceláři začaly chřadnout, mě donutilo začít se víc zajímat o správnou péči o ně. A zjistila jsem zajímavou vě

Commentaires