Jen zamilované pobláznění k dlouhodobému a ideálně harmonickému vztahu opravdu nestačí! Musíš totiž brát v potaz to, že láska jsou v prvé řadě hormony. Příroda to uměla dobře zařídit, abychom se rozmnožovali a zachovali náš druh. “Vymyslela”, že nám nasadí růžové brýle, poblázní nás a nechá udělat dítě, aby pak brýle zase sundala, protože už z “biologického hlediska” nejsou potřeba. Některé z nás pak čeká drsné rozčarování z toho, koho jsme si to vlastně “vybraly”.
Co tím vším chci říct – láska ano, ovšem kombinujme city a rozum. Vášeň a chemie na začátku totiž rozhodně spokojenost a trvalost vztahu nezaručí! S protějškem se musíme fyzicky přitahovat, být si příjemní, vonět si, ale když toto (v nějaké míře) odejde, co tam zbyde?
Život je o každodennosti, mnohdy i o stereotypu a v dlouhodobém vztahu se projeví opravdová osobnost a hodnoty člověka. Proto se na partnera dívej i racionálně s ohledem na to, jaký život spolu pravděpodobně budete mít, kolik bude zapotřebí kompromisů a v kolika věcech jste si podobní nebo rozdílní.
A pokud se chceš na vztah podívat i racionálně, tady máš pár tipů, u čeho začít:
(jedná se o tipy pro dlouhodobý vztah, manželství nebo zakládání rodiny)
JAKÝ MÁTE PŘÍSTUP K FINANCÍM
To obsahuje vše od toho, jak s penězi nakládáte, po to, jak s nimi budete nakládat i v budoucnu. Zda společně nebo zvlášť, kdo platí co a podobně. Láska sice není o penězích, ale spory ohledně financí jsou jedny z nejčastějších.
STYL VÝCHOVY DĚTÍ / ZDA VŮBEC DĚTI
Zda chcete děti (ať dříve nebo do budoucna), i to, jaký bude váš styl výchovy. Někdo si z dětství nese, že určitě nechce být jako jeho matka/otec a pak se může někdy až příliš vyhranit v jistém způsobu výchovy, který ale nemusí sedět druhému a máme tu každodenní rozpory.
RODINNÉ VAZBY
S partnerem si do určité míry bereme i jeho rodinu. Vlezlá tchyně nebo jiný příbuzný dokáže partnerský vztah pěkně narušit. Zejména v případě, že si ten, koho je to příbuzný, nedokáže nastavit rozumné hranice.
OČEKÁVÁNÍ OD ŽIVOTA V BUDOUCNU
Kde budeme žít, jak budeme žít, jaké máme vize do budoucna. To vše bychom měli vědět, ať se vyhneme případným rozčarováním.
ŽIVOTNÍ STYL (MĚSTO/VESNICE, UTRÁCENÍ/ŠETŘENÍ)
Soulad v životním stylu je také důležitý. Někdo by nešel z města a někdo se zas vidí žít v přírodě. Jeden je rád každý večer venku, má kolem sebe hodně přátel a druhý by třeba radši zůstával doma s knížkou. Do určité míry se to samozřejmě dá vyřešit kompromisem, ale záleží, jak moc jste v různých směrech životního stylu odlišní a hlavně vyhranění.
SEXUÁLNÍ OČEKÁVÁNÍ
Můžeme mít trochu jiný sexuální apetit, důležité ale je, abyste ho dokázali sladit. To se týká i všech dalších věcí kolem sexu. I spokojenost v této oblasti je zásadní pro dlouhodobou spokojenost celého vztahu.
BÝT SI VĚDOMI EMOČNÍHO NASTAVENÍ PARTNERA
Každý z nás má jiné emoční nastavení pramenící už z dětství. Může mít pro nás různá nepochopitelná přesvědčení nebo obavy, které se pak projektují do vztahu.
KOMUNIKACE
Jiný přístup k řešení konfliktů, ale i jejich vyvolávání, schopnost komunikovat a věci si vyříkat. Někdo má potřebu si téma vyhádat, jiný potřebuje nejdřív čas, aby si to promyslel. Každý má jiné obranné mechanismy, když se cítí ohrožen. S tím vším je potřeba pracovat a komunikaci se učit nastavit tak, aby sloužila naším cílům.
JAK BUDE VYPADAT VOLNÝ ČAS
Když má jeden v páru hodně koníčků a akcí, které podniká, a druhý nemá nic, může to být problém. Už v průběhu vztahu zjistíte, jaké máte preference a nároky na společně strávený čas. I toto je důležité vědět.
PREFERENCE V DALŠÍCH ZÁLEŽITOSTECH (ÚKLID, DESIGN)
Puntičkář a bordelář v jedné domácnosti? Další pravděpodobné konflikty. Čím větší máme preference v určitých záležitostech, a to může být design domácnosti nebo kam se pojede na dovolenou, tím spíš bychom měli mít partnera, který není vyhraněn (alespoň ne jinak). Případně se smířit s tím, že v páru to holt není jen o jednom z nás, ale musí být spokojení oba.
NÁZORY PARTNERA
Politika, smysl života, vztah ke zvířatům a mnoho dalšího. Opět záleží, jak moc jsou pro nás tyto věci důležité a nakolik můžou být dlouhodobě konfliktní.
Důležité je být si vědomi toho, že naše představa o vztahu a všeho, co se ho týká, může být úplně odlišná od té partnerovy. Proto je potřeba o tématech spolu mluvit a mít v důležitých věcech jasno. Vyhneme se tak spoustě konfliktům i vystřízlivění, kdy po letech páry zjišťují, že si vůbec nesedí.
Čím víc je nám partner ve výše uvedeném podobnější, tím spíš má vztah šanci na úspěch. Protiklady se sice přitahují, ale do určité míry a hlavně do určité doby! Mysli na to, co zůstane, až spadnou růžové brýle, velká přitažlivost a nastane realita všedního dne.
Pro srovnání myšlenek doporučuji sepsat si svoje priority. Co je pro tebe opravdu důležité? Na čem si trváš? V čem nejsi vyhraněná a co je ti úplně jedno? To, že s partnerem nemáte tolik společného, může fungovat, ale je potřeba k sobě být hodně tolerantní. Je třeba být si vědomí vzájemných odlišností, dokázat s nimi pozitivně pracovat a být ochotni ke kompromisním řešením.
Comments