top of page

Karanténa a vztahy

Vzhledem k vyhlášené karanténě jsou spolu partneři a rodiny v podstatě zavření doma. Je to stav pro většinu z nás nezvyklý. Zejména, pokud máte v páru nějaké konflikty, může být velmi náročné když spolu máte být stále doma. Jak se s tím vypořádat?

Současná situace může mít za následek rozpad mnoha vztahů, ale také jich může hodně posílit. Mimo jiné to závisí na tom, v jaké fázi vztahu se nacházíte. Jestliže jste zamilovaný pár, který si užívá každý společný okamžik, pak je pro vás karanténa terno a v podstatě líbánky. Tady asi není co radit. Snad jen, abyste to nepřehnali a “nepřejedli se” sebe samých. Máte teď také více času na různé debaty, které mnohdy sklouznou k řešení minulých partnerů a podobně, to však nejsou vhodná témata k vyprávění do hloubky. Teď sice cítíme spojení, ale jsou informace, které mnozí “nekousnou” a pak jim budou neustále hučet v hlavě.

Riziko vidím u párů, které mají problémy, odsouvaly je a teď mají čas na jejich řešení. To, že jsou spolu doma a nemají kam zdrhnout když hádky nabírají na obrátkách, jim moc nepřidá. Patlat se ve starých záležitostech nepřináší nic dobrého, zvlášť pokud jste to řešili už mnohokrát a stejně jste nic nevyřešili. Celkově radím vyhýbat se tématům “o nás” a šťouráním se ve víte čem…

Čemu se není třeba vyhýbat, je sexu, konečně nikam nevstáváte ani nepospícháte, tak žádné výmluvy dámy.

Volný čas teď také lze využít na případné určení priorit. Říct si, co by kdo ve vztahu rád a proč, v klidu, bez naléhání nebo vynucování. Respektujte názor druhého a to, co se vám snaží sdělit. Jedině pak využijete čas k plodné debatě. Vyvarujte se hrabání ve starých záležitostech, nekritizujte, nekomandujte. Ženy jsou tvůrkyně rodinné pohody a teď, pokud jste doma, máte možnost se předvést.

Jako adepty na další “zkoušku vztahu” vidím páry, které mají rozdílné vnímání aktuálního dění. Pokud jste pro razantní opatření, zůstáváte doma a bez roušky nedáte ani ránu – to je spíš ženský přístup, přece jen máme geneticky zakódováno chránit naše potomstvo a více se bojíme všech nástrah. Zatímco někteří muži si dělají z akutální koronavirové krize spíš srandu a berou vše laxně, může dojít k oboustrannému nepochopení a pocitům ohrožení, nedostatečné ochrany ze strany partnera apod. V tomto případě je žádoucí, aby se přizpůsobil ten, který situaci bere na lehkou váhu. Ať je to jak je to, dodržovat opatření vám nic neudělá a pokud to přispěje ke klidu partnerky (partnera), je to to nejmenší, co můžete pro svojí druhou polovičku udělat. Nehledě na to, že nejde jen o vás dva, ale i o ostatní a sobecký přístup v této situaci nemá svoje místo.

Pokud jste z těch, které teď nemusí “bojovat v první linii”, ale mají víc času na sebe i své blízké, máte úžasnou šanci na svém vztahu zapracovat. A to jak na vztahu k sobě samým, tak ke svému partnerovi. Neustále se hádáte a máte pravidelné konflikty? Dejte si teď klid zbraní a domluvte se, že nebudete nic řešit. Užijte si sami sebe a dělejte to, co jste vždy chtěli, ale neměli na to čas. Nebo to alespoň společně plánujte. Máte jedinečnou šanci váš vztah posílit. Naslouchejte druhému a snažte se ho pochopit. Můžete zkoušet, co druhý přijímá a jak. Pokud se snažíte něco “protlačit” a stále se to nedaří, otočte váš přístup o 180 stupňů a uvidíte co se bude dít. Navíc máte prostor objevit, co vás oba baví a užít si společný čas. Kdy jindy, než teď..?

Tak jak to je?76 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Lepí se na tebe nesprávní muži? Tohle může být příčina!

Máš pocit, že se na tebe lepí stále stejné typy mužů, navíc takových, které do vztahu opravdu nechceš? Přestože důvody mohou být různé a složité, existuje několik faktorů, které v tom mohou hrát roli.

Paradox žárlivosti

Žárlivka se svým chováním většinou snaží předejít tomu, aby jí partner zahnul nebo aby ho ztratila. Jenže přílišným žárlením si v tomto případě jen sama sobě “kope hrob”. Říkám tomu paradox žárlivosti

Vztahy podle květin. Jste typ fíkus nebo kaktus?

Zajímaly jste se někdy o botaniku? Já upřímně moc ne, ale to, že některé rostliny v mojí kanceláři začaly chřadnout, mě donutilo začít se víc zajímat o správnou péči o ně. A zjistila jsem zajímavou vě

Comments