top of page

Jak zlepšit vztah i bez aktivní spolupráce partnera?

To, jak náš vztah vypadá, má mnohdy co do činění s naším vnímáním a přístupem k němu. Kolikrát to není o reálných problémech, ale o stylu myšlení, interpretaci chování druhého a podobně. Pokud cítíš, že by si váš vztah zasloužil nějaké to osvěžení, přináším konkrétní cvičení, jak na to. A dokonce k tomu v tomto případě nepotřebuješ ani partnerovu součinnost!


PRACUJ S KARTAMI, KTERÉ TI BYLY ROZDÁNY

Zbav se pocitu oběti, která se ke vztahu staví stylem – “mám doma blbce a nejde s tím nic dělat”. Uvědom si, že jsi ve vztahu dobrovolně a že jako žena máš velkou moc vztahy tvořit a také měnit. Interakce, která ve vztahu probíhá, je odrazem našich myšlenek, domněnek a interpretací. Proto stojí za zkoušku začít směřovat své myšlení jiným směrem a vidět, co se stane. Místo stěžování si a hledání, proč to nejde, hledej cesty, jak by to šlo.

NAPIŠ MU DOPIS VDĚČNOSTI

Zvlášť v dlouhodobých vztazích můžeme mít tendence zapomínat na to dobré, vidět jen všední problémy a brát hodně věcí jako samozřejmost. Napiš partnerovi dopis vděčnosti, ve kterém vyjádříš vděk za vše, co pro tebe udělal a dělá. Pokud se na to cítíš, můžeš mu dopis i předat, ale nemusíš. Tím, že dopis budeš psát, se zaměříš na pozitivní aspekty vašeho vztahu a znovu je procítíš.

ZAPISUJ KAŽDÝ DEN 3 VĚCI, KTERÝMI TĚ PARTNER POTĚŠIL

Když se rozhodneš každý den najít tři věci, kterými tě partner potěšil, dal najevo lásku nebo za co jsi mu ten den vděčná, bude to mít hned několik efektů. Zaprvé, svoji pozornost zaměříš na pozitivní a láskyplné projevy. Často se totiž zaměřujeme na to negativní a pozitivní pak přehlížíme. A přitom víme, že to, kam zaměřujeme pozornost, roste. Zadruhé to, že si večer budeš svoje pozorování zapisovat, opět probudí příjemné emoce.

DEJ SI TÝDEN BEZ KRITIKY A VÝČITEK

Vědomě se zaměř na to, abys partnera nekritizovala a nevyčítala mu každou maličkost. Nevracej se do minulosti a nevrtej se ve starých křivdách. Vztahu se tak uleví a vznikne lepší atmosféra k efektivnějšímu řešení problémů, než jsou výčitky.

ZAMĚŘ SE NA JEHO SILNÉ STRÁNKY A POZITIVA

Jestliže ti v hlavě neustále běží negativní myšlenky směřované k partnerovi a hledáš jeho slabiny, děláš si o něm určitou představu. A tu pak, ať chce či ne, začne naplňovat. Víš, jak to je – kdo hledá, najde a stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Ať si to uvědomuješ nebo ne, chováš se pak k němu tak, jaký je v tvých představách. Staň se detektivem a hledej pro změnu jeho silné stránky a vlastnosti, za které ho můžeš obdivovat. Třeba nakonec zjistíš, že máš doma mnohem lepšího chlapa, než sis myslela!

OTOČ SVOJE REAKCE

Partner tě něčím naštve a tvoje první reakce je protiútok? Zkus to jinak! Otoč svoji reakci a místo toho se na něj třeba laskavě usměj. Restauraci vybírá vždycky tvůj partner a nezeptá se tě na názor? Řekni si o to, kam by sis přála jít. Pokud reaguješ stále stejně a nelíbí se ti výsledek, který dostáváš, pak je zřejmě potřeba přístup změnit.

POUŽÍVEJ AFIRMACE A VIZUALIZACE

Afirmace jsou posilující věty, díky kterým se můžeš “programovat” směrem, který si přeješ. Můžeš do nich zahrnout jak sebe, tak partnera, ale i celý váš vztah. Uvádím pár příkladů:

“S partnerem tvoříme harmonický vztah plný lásky, porozumění a souznění.”

“Partner mi dává najevo lásku způsobem, který je mi příjemný.”

“Ve vztahu se cítím milovaná, respektovaná a v bezpečí.”

Do afirmací si uveď cokoliv, co ti bude příjemné, klidně zvol lehčí variantu jako:

“Náš vztah se vylaďuje, nacházíme si k sobě znovu cestu.”

“Naše komunikace s partnerem začíná být efektivnější a učíme se spolu vycházet v klidu.”

V rámci vizualizací si svoje afirmace představuj a konkrétně rozveď. Co je důležité je navodit v sobě pocity, které chceš mít se vztahem spojené.

Emoce ovlivňují naše chování, a když tedy budeš příjemně naladěná, pak pro tebe dost pravděpodobně bude mnohem jednodušší i vyrovnaně interagovat. Jako sebevědomá a rovnocenná partnerka. A o tom to celé je – akce a reakce. Pozitivní naladění způsobuje pozitivní chování a to zase pozitivní odezvu od partnera. Tedy ano, opravdu můžeme měnit vztahy jen změnou myšlení a přístupu. Vyzkoušej a uvidíš sama… 🙂

Měj na paměti, že jsou vztahy, které změnit nemůžeme a ze kterých můžeme jen odejít. Pokud zůstáváš ve vztahu, kde ty dáváš a druhý jen bere, je to určitě podnět k zamyšlení – a akci.

635 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Lepí se na tebe nesprávní muži? Tohle může být příčina!

Máš pocit, že se na tebe lepí stále stejné typy mužů, navíc takových, které do vztahu opravdu nechceš? Přestože důvody mohou být různé a složité, existuje několik faktorů, které v tom mohou hrát roli.

Paradox žárlivosti

Žárlivka se svým chováním většinou snaží předejít tomu, aby jí partner zahnul nebo aby ho ztratila. Jenže přílišným žárlením si v tomto případě jen sama sobě “kope hrob”. Říkám tomu paradox žárlivosti

Vztahy podle květin. Jste typ fíkus nebo kaktus?

Zajímaly jste se někdy o botaniku? Já upřímně moc ne, ale to, že některé rostliny v mojí kanceláři začaly chřadnout, mě donutilo začít se víc zajímat o správnou péči o ně. A zjistila jsem zajímavou vě

コメント