top of page

Jak to vidí Lasice: Jak si udržet lásku 2. část

O tom, jak je důležité na vztahu pracovat, už víme snad všichni. Tentokrát rovnou navážu na předchozí článek “Jak si udržet lásku 1. část” a přináším druhou várku tipů, které lásku podporují, a zároveň díky nim předejdete různým vztahovým problémům.


HLÍDEJTE SI ZÁMĚR


Často se stává, že ve vztazích vypouštíme různé slovní jedy, které mají za cíl partnera pošťouchnout, zesměšnit nebo ho prostě seknout. Mnohdy si to ani nemusíme uvědomit, ale nutnost partnera shazovat velmi často pramení z nějakého našeho vlastního problému – pocitu nedostatečnosti, stresu v práci, přehnaných očekávání a podobně. Hlídej si záměr svojí komunikace, a pokud máš chuť si rýpnout, zeptej se sama sebe – s jakým to dělám záměrem? Jak to pomůže naší situaci a našemu vztahu? Pokud je záměrem partnerovi ublížit nebo si “nahonit” vlastní ego, pak ubližuješ vašemu vztahu a potažmo i sama sobě.


OCEŇUJTE SE


Všichni chceme být oceňování a muži speciálně. Pozitivní motivací dokážeš daleko víc, než neustálými výčitkami a kritikou. Ženy se často bojí svého muže chválit, aby nezpychnul. Neříkám koukat na svého partnera od rána do večera jak na obrázek, to by ho také nebavilo. Ale v dostatečné míře chválit a oceňovat je pro spokojený vztah prostě nutnost.


NEBUĎTE SIAMSKÁ DVOJČATA


Hlavně ze začátku vztahu spolu partneři chtějí trávit co nejvíce času. A jak už to tak bývá, pokud hned zkraje okleští samostatný kontakt s kamarády a individuální koníčky, často to už nezmění ani v průběhu vztahu. Jeden v páru se pak může cítit odstrkován, pokud s ním ten druhý najednou nechce být spojen jak siamské dvojče. Zůstávají v tom, co si nastavili a ruku v ruce chodí světem, až dojdou do stereotypu a ztráty touhy. Trochu si “utrhnout od pusy” a nebýt neustále s partnerem vztahu velice prospěje. Můžeme si o druhém pozitivně přemýšlet, těšit se na něj a ano, trochu se i bát. Pokud totiž cítíme alespoň nějakou konkurenci nebo možné ohrožení, vždycky se snažíme víc a má to i pozitivní vliv na naši vášeň.


VZPOMÍNEJTE NA ZAČÁTKY VZTAHU


Byla to láska na první pohled nebo postupná zamilovanost? Ať tak či tak, partnera jsme si vybraly za svého právě proto, jak na nás působil. Osvěžuj si paměť i pocity, které jsi v té době měla. Jak moc se ti líbil, jak jsi měla motýly v břiše, jak jsi ho obdivovala a těšila se na každé další rande. Po letech se partneři berou spíš jako samozřejmost, ale vždy to tak nebylo. Proto vzpomínejte a připomínejte si to hezké. Můžete to spojit i s návraty do míst, kde jste se měli skvěle.


PARTNERA BERTE JAKO BALÍČEK


Partnera si vybíráš sama a sama se také rozhoduješ, zda s ním chceš ve vztahu být či nikoliv. Pokud dáš vztahu “ano”, pak nespekuluj, co kdyby měl Pepa Jardovy vlastnosti a vypadal jako Jirka. Stejně tak jako když máš partnera, který hodně vydělává, ale zároveň je i hodně pracovně vytížen. Nebo ti vždycky imponoval tím, jaký byl flegmatik, jenže on aplikuje svůj flegmatický přístup, i když jde o vymalování kuchyně. Reálně si prostě nemůžeš vyzobávat jen to nejlepší z partnera. Ber ho jako balíček a přijímej takového, jaký je.


PROJEVY LÁSKY


Každý vnímáme projevy lásky jinak a každý jiné projevy vyžadujeme a vyhledáváme. Pro někoho je důležité své city sdělovat slovy, jiný říká miluji tě nákupem dárku nebo procházkou za ručičky v parku. Ať tak nebo onak, je důležité vědět, co druhému přináší pocit milovanosti a on by měl vědět, co přináší ten pocit nám. Lásku si nemusíme dokazovat velkými gesty, mělo by jít o každodenní maličkosti, které nám dávají pocit naplněnosti vztahu.


PŘIJMĚTE ZA SEBE ZODPOVĚDNOST


V páru se velmi často hledá viník situace a vina se přehazuje z jednoho na druhého. Hledání pravdy je však věc ošemetná. Setkávám se s tím, že za mnou chodí klienti, abych je “rozsoudila”. V tom moje práce ale nespočívá a vždy se jim snažím vysvětlit, že v páru se na pravdě nemusíme shodnout, stačí, když se shodneme na řešení a dalších krocích. Pokud mám potřebu házet vinu na partnera, je to jednoduché zbavení se zodpovědnosti za vzniklou situaci a nic dobrého to vztahu nepřináší. Nic také není černobílé, i když se to na první pohled někdy může zdát. Dejme si například otázku: kdo je viníkem nevěry? Klasická odpověď nabízí variantu, že samozřejmě ten, který podvedl. Jenže to je vždy až výsledek určité situace a často i dlouhodobé krize. Pokud se držíte zuby nehty prohlášení, že za všechno špatné ve vztahu může partner, pak se jen držíte pozice oběti a na takové úrovni plnohodnotný vztah nevytvoříte. Proto přijmi odpovědnost za svůj podíl na vztahu a staň se jeho tvůrkyní.


Pokud se ti podaří tyto tipy implementovat do praktického života, zvyšuje to pravděpodobnost úspěšného vztahu. Není to o tom jen si říct “jo, to je jasné, chápu”. To zásadní je něco s tím v realitě opravdu dělat a bodů se držet. Jakou partnerkou chceš být, jakou pozici ve vztahu chceš zaujímat a jaký vztah chceš tvořit? Podle toho jednej, číst nestačí, je třeba se činit.


Tak jak to je?


Zapoj se do programu a staň se “Sebevědomou a rovnocennou partnerkou”, více informací najdeš v záložce "Balíčky".

Sleduj Facebook: Jak to vidí Lasice a Instagram: @jak_to_vidi_lasice
639 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Jak dodržet předsevzetí

Známe to asi všichni, prvního ledna si dáme klidně několik předsevzetí a za den, týden, měsíc na to jsou fuč. Fitness centra a jejich nával po Novém roce, který ale vydrží stěží do dalšího měsíce, jso

Předsevzetí pro lepší vztah

jaká předsevzetí vám mohou zlepšit vztah? PĚKNĚ SE PŘIVÍTAT Často přicházíme utahaní z práce a s partnerem se nijak zvlášť nevítáme. Každý má za den své věci, které mu třeba mohly zkazit náladu, ale n

Kvůli těmto věcem ztrácíš lásku partnera

Když se klientek na sezeních ptám, co jim od jejich partnerů nejvíc chybí, odpovědí většinou bývá láska. Ať už v jakékoliv její podobě – od pozornosti přes uznání až po respekt. Na začátku vztahu to a

Comments