top of page

Jak dělat správná rozhodnutí

Všichni chceme v životě dělat správná rozhodnutí. Taková, kterých nebudeme litovat, a která posunou náš život tím správným směrem. Jenže si všímám, kolik z nás je nespokojeno se svými rozhodnutími a kolik z nás mluví o tom, že “kdybych se bývala rozhodla jinak, kde já mohla být”. Rozhodovat se musíme dnes a denně, ať už o malých věcech, nebo o těch velkých, životních. Vztahy samozřejmě nejsou výjimkou. Jenže často nevíme a tápeme. Podle čeho se tedy máme rozhodovat?


CITY NEBO ROZUM

Zda dát na city nebo rozum řeší spousta lidí. Samozřejmě, vždy záleží na konkrétní situaci, kterou řešíme. Každopádně já jsem pro využití obou aspektů. Ve vztazích totiž máme tendence podléhat krátkodobým citovým vzplanutím. Ať je to vzplanutí s podtextem pozitivním, či nikoliv, je vždy potřeba mít na paměti následky takového emočního jednání. Vždy doporučuji zásadní rozhodnutí dělat s chladnou hlavou a po opadnutí vášní. Znám tolik případů, kdy se například dva vrhli do svatby, ještě s růžovými brýlemi, aby si později rvali vlasy, kohože si to vlastně vzali. Nebo naopak ženy, které utekly z manželství pod vírem vášní, aby pak zjistily, jakou osudovou chybu udělaly. Vztahy jsou sice o citech, ale mějme na paměti, že mnoho citů je produktem hormonálních procesů. Snažte se tak na věc vždy dívat z nadhledu a dlouhodobého horizontu.


DLOUHODOBÁ NEBO KRÁTKODOBÁ PERSPEKTIVA

Většina z nás dává přednost věcem a událostem, které dokáží potěšit teď hned. Jenže tato potěšení nás často odvádí od toho, co skutečně chceme. Známe to všechny, chceš si číst knížku, ale místo toho se zasekneš při rolování sociálních sítí. A týká se to samozřejmě i vztahových záležitostí. Takovou klasikou je, že jsi zpočátku moc dostupná novému objevu a kývneš na jakýkoliv návrh schůzky. I když se ti to nehodí nebo by jeho návrh snižoval tvoji hodnotu. Často je to zrušení řádného rande a místo toho příjezd “prince na bílém koni” v nočních hodinách k tobě domů. Místo toho, aby sis “utrhla od pusy” a poslala ho s takovým zacházením někam, necháš ho přijet a ještě mu dáš. A pak se divíš, proč najednou nemá zájem. Naučme se dívat se i na vztahové záležitosti z dlouhodobé perspektivy. Stejně tak i v zajetých vztazích. To, jak se budeš k partnerovi chovat dnes, za kolik blbostí ho budeš peskovat a jakou budeš vytvářet atmosféru, to se v budoucnu na vašem vztahu projeví. Stejně tak ale i přehnaná snaha a péče o něj. Ptej se sama sebe – co mi moje dnešní chování přinese v budoucnu? Poznámka pro přehnané zavděčovačky – ve vztazích neplatí rovnice, že čím víc dáš, tím víc se ti vrátí. To jen tak, aby bylo jasno.


SOUSTŘEDĚNÍ NA CÍL

V obchodních společnostech je standardem, že si firma stanovuje své cíle a určuje kroky k jejich dosažení. Ať už krátkodobější nebo ty dlouhodobé. Neříkám, že se musíš řídit filmem Jak básníkům chutná život a plánovat si pětiletku. Každopádně bys ale měla vědět, kam v životě směřuješ a jak chceš, aby tvůj život vypadal. Podle toho se může velmi ulehčit tvoje rozhodování. A nejen to, i tvůj přístup ke vztahu jako takovému. Jakou partnerkou chceš být? Jak chceš, aby tě tvůj partner vnímal? Jaký vztah chceš tvořit? A teď se podívej, zda tvoje odpovědi souzní s tvým reálným chováním.


UVĚDOMOVÁNÍ SI

Stanovit si cíle umí každý, známe to už s novoročními předsevzetími. Druhá věc je jejich dodržení, v našem případě pokračování směrem k cíli. Aby náš cíl neupadnul v zapomnění, musíme být myšlenkově přítomny a mít ho stále na paměti. Jako větvičku jmelí před oslíkem z pohádky. V realitě všedního dne je běžné, že na to, co opravdu chceme, často zapomínáme. A zapojujeme právě tu zmiňovanou krátkodobou perspektivu a rychlé uspokojení. Proto je důležité být vědomé a vnímat naše emoce, reakce i činy každý den.


STRACH A LENOST NEJSOU DOBRÝM RÁDCEM

Při správném rozhodování je důležité vnímat naši motivaci. Lidé, kteří jednají na základě strachu, svých rozhodnutí často litují. Je to takové to “kdybych mohla vrátit čas, udělám to jinak” nebo “mrzí mě, že jsem do toho tenkrát nešla”. Stejně tak lenost nebo pohodlnost. Kolik z vás kdy litovalo, že si šlo zaběhat, když mohlo doma koukat na televizi? Z těch správných rozhodnutí máme vždycky ve finále radost. I přesto, že to může být někdy nepříjemné a musíme se oprostit od strachu nebo pohodlí. K tomu, abys pochopila svoji motivaci, je třeba být vědomá a vyznat se ve vlastních pocitech…


POUČ SE Z MINULOSTI

Některé z nás jsou nepoučitelné a stále opakují ty stejné chyby. Nemůžeš dělat pořád ta stejná rozhodnutí a čekat jiný výsledek. Remcání, jak je všechno proti tobě a máš smůlu na chlapy, ti v ničem nepomůže. Proto, aby se ti věci začaly dít jinak, musíš změnit svůj přístup. U některých z nás stačí změnit úhel pohledu a uvědomit si některé zákonitosti. Jiné potřebují začít od píky, věnovat se ve vyšší míře osobnímu rozvoji a v podstatě přeprogramovat svoji mysl.


NAPOJ SE NA INTUICI

Intuice je v podstatě vnitřní hlas, který nás naviguje tím správným směrem. Každá z nás vnitřně ví, která volba je správná. Jenže intuici má hodně z nás potlačenou nebo ji nevyužívá. Souvisí to i s tím, jak jsi na tom s ženskou energií. Ber to jako příležitost a zaměř se na rozvoj svého vnitřního hlasu. Uvidíš, že tvoje směřování bude pak hned jasnější.


Rozhodnutí děláme každý den a můžou to být zdánlivě úplné drobnosti. Rozhodnutí o tom, zda se usměješ na nepříjemnou prodavačku, dáš si salát místo hranolek nebo s jakým tónem promluvíš na svého partnera. Malé věci tvoří ty velké a každý den nás posouvají buď k větší spokojenosti a plnění našich cílů nebo opačně, do emočního hnoje. Jakým směrem se vydáš, je jen na tobě.


144 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Jak dodržet předsevzetí

Známe to asi všichni, prvního ledna si dáme klidně několik předsevzetí a za den, týden, měsíc na to jsou fuč. Fitness centra a jejich nával po Novém roce, který ale vydrží stěží do dalšího měsíce, jso

Předsevzetí pro lepší vztah

jaká předsevzetí vám mohou zlepšit vztah? PĚKNĚ SE PŘIVÍTAT Často přicházíme utahaní z práce a s partnerem se nijak zvlášť nevítáme. Každý má za den své věci, které mu třeba mohly zkazit náladu, ale n

Přestaňte rozdávat levný sex!

„Chlapům jde jenom o sex.“ „Vyspal se se mnou a už se neozval.“ „Chlapi se dneska nechtějí vázat a už ani na pořádné rande vás nepozvou!“ Toto jsou hlášky, které slýchám od žen a kvůli kterým by člově

Comments